PARTNER PORTALU
  • BGK

Dalkia chce kupić SPEC i Elektrociepłownie Warszawskie

  • wnp.pl (Dariusz Ciepiela)    7 lutego 2011 - 06:24

Jesteśmy oczywiście zainteresowani udziałem w prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (SPEC). Zainteresowani jesteśmy także przejęciem produkcji ciepła w Warszawie - mówi Pascal Bonne, prezes Dalkii Polska.
- Jesteśmy największym prywatnym graczem na polskim rynku ciepłowniczym i każdemu projektowi prywatyzacyjnemu przyglądamy się z dużą uwagą. Jesteśmy oczywiście zainteresowani udziałem w prywatyzacji SPEC. Zainteresowani jesteśmy także przejęciem produkcji ciepła w Warszawie - mówi Pascal Bonne, prezes Dalkii Polska.

Dalkia posiada w Polsce przedsiębiorstwa w blisko 40 miastach. Największe obiekty - duże elektrociepłownie i systemy ciepłownicze - posiada w Poznaniu i Łodzi.

Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podjęła decyzję o rozpoczęciu postępowania zmierzającego do prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. (SPEC) w trybie negocjacji podjętych na podstawie publicznego zaproszenia. Publikacja oficjalnego ogłoszenia o zaproszeniu do negocjacji w sprawie kupna SPEC nastąpi do połowy lutego br.

SPEC zarządza największym systemem ciepłowniczym w Unii Europejskiej i jednym z największych na świecie, o długości prawie 1700 km. Przedsiębiorstwo zaspokaja około 80 proc. potrzeb cieplnych miasta, ogrzewając ponad 19 tys. obiektów.

Spółka osiągnęła w 2009 r. blisko 1,3 mld zł przychodów netto ze sprzedaży.

SPEC powstał w 2003 r. w procesie przekształcenia przedsiębiorstwa komunalnego, obecnie działa w formie jednoosobowej spółki akcyjnej, której właścicielem w 100 proc. jest m.st. Warszawa.

SPEC może być największą transakcją prywatyzacyjną spółki ciepłowniczej w Polsce. Dotychczasowym rekordem była sprzedaż wrocławskiego MPEC.

Zainteresowanie kupnem SPEC wyraziły wcześniej PGNiG oraz Fortum. Fortum uzależnia jednak zakup SPEC od możliwości zakupu Vattenfall Heat Poland (czyli Elektrociepłowni Warszawskich). Prawdopodobnie w 2011 r. wystawi je na sprzedaż koncern Vattenfall. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.