PARTNER PORTALU
  • BGK

Darmowe autobusy w Augustowie przyniosły zaskakujące efekty

  • PAP/MN    2 września 2017 - 09:40
Darmowe autobusy w Augustowie przyniosły zaskakujące efekty
Komunikacja była w lipcu i sierpniu bezpłatna dla mieszkańców, osób w Augustowie urodzonych oraz dla turystów z Augustowską Kartą Turysty. (fot. pixabay)

O jedną piątą, w stosunku do lat ubiegłych, wzrosła liczba osób korzystających w wakacje z komunikacji miejskiej w Augustowie - szacują władze miasta. Po raz pierwszy w lipcu i sierpniu przejazdy autobusami były tam bezpłatne dla mieszkańców i części turystów.
Przed wakacjami w mieście, uważanym za letnią stolicę województwa podlaskiego, wprowadzono Augustowską Kartę Turysty, wydawaną przez miejskie Centrum Informacji Turystycznej.

Otrzymuje ją każdy, kto przyniesie do centrum potwierdzenie opłaty uzdrowiskowej lub miejscowej za minimum trzy dni pobytu w mieście (z góry). Karta uprawnia do zniżek i rabatów u partnerów projektu w takim okresie, za jaki wniesiono opłatę uzdrowiskową lub miejscową. To zniżki m.in. w miejskich placówkach kultury, obiektach sportowych i rekreacyjnych. W czasie wakacji dawała też możliwość bezpłatnych przejazdów komunikacją w Augustowie.

Zgodnie z uchwałą radnych z kwietnia tego roku, komunikacja była tam w lipcu i sierpniu bezpłatna dla trzech grup podróżnych: mieszkańców, osób w Augustowie urodzonych oraz właśnie dla turystów z Augustowską Kartą Turysty. Jak szacuje magistrat, osób, które w wakacje skorzystały z miejskich autobusów było o ok. 20 proc. więcej, niż w tym samym okresie lat wcześniejszych.

W ocenie władz miasta, sama karta cieszy się sporym zainteresowaniem; do końca sierpnia wydano ich blisko osiemset. "Jak na pierwszą, pilotażową edycję, to znakomity wynik, którego - przyznam szczerze - nie spodziewaliśmy się" - ocenił burmistrz Augustowa Wojciech Walulik, dziękując również przedsiębiorcom, którzy przyłączyli się do akcji.

Czytaj też: Uczniowie będą jeździć komunikacją miejską za darmo

Dodał, że po sezonie będzie przygotowana analiza ekonomiczna dotycząca korzyści, jakie uzyskali partnerzy projektu Augustowskiej Karty Turysty, jak i samorząd pobierający opłaty uzdrowiskowe.

Według szacunków tamtejszego Centrum Informacji Turystycznej, Augustów w sezonie turystycznym odwiedza co najmniej 100 tys. osób, które zostają tam dłużej niż jeden dzień.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2017-09-04 09:37:04

    Głąb! Jak to można nie spodziewać się frekwencji jeżeli można skorzystać z komunikacji za darmo? Wyjątkowy debil z tego burmistrza!