PARTNER PORTALU
  • BGK

Decyzja o cenach biletów PKP

  • newseria.pl    27 sierpnia 2012 - 09:26
Decyzja o cenach biletów PKP

Najpóźniej w czwartek Urząd Transportu Kolejowego podejmie decyzję, dotyczącą wysokości stawek za korzystanie z infrastruktury kolejowej. To one zdecydują o cenach biletów od grudnia.
PKP Polskie Linie Kolejowe przedłożyły w UTK propozycje nowego cennika, obejmującego podwyżki, kilka miesięcy temu. Zdaniem biegłego rewidenta, są one uzasadnione. W tej chwili trwa analiza końcowa wniosku. Postępowanie w tej sprawie trwa od maja, kiedy do Urzędu Transportu Kolejowego wpłynął poprawiony projekt podwyżki stawek. Pierwsza propozycja PKP PLK została złożona w marcu i zakładała blisko 9-procentowy wzrost cen.

Czytaj też: Przewoźnicy chcą mniejszych opłat za tory

– Za pierwszym razem odmówiliśmy zatwierdzenia cennika – mówi Krzysztof Dyl. – To ze względu na zbyt wysoki wzrost stawek, chroniąc w ten sposób rynek przed nadmiernym wzrostem kosztów po stronie przewoźników.

Tym bardziej, że to przewoźnicy najbardziej protestowali przeciw proponowanym przez zarządcę infrastruktury stawek dostępu, alarmując, że już dziś stanowią one prawie 1/3 ich kosztów. Ich zdaniem, kolejny wzrost cen może spowodować, że transport kolejowy stanie się mniej konkurencyjny niż drogowy.

Dlatego UTK, analizując propozycje nowego cennika, proponowanego przez PKP Polskie Liniowe Kolejowe posiłkuje się opinią biegłego rewidenta.

– W takim przypadku pierwszy raz korzystaliśmy z tego narzędzia – mówi prezes Urzędu Transportu Kolejowego, Krzysztof Dyl. – Opinia biegłego była pozytywna.

I będzie brana pod uwagę przy podejmowaniu przez Urząd ostatecznej decyzji w tej sprawie. W tej chwili trwają ostateczne analizy.

– Prezes UTK ma możliwość dwojaką – przypomina Krzysztof Dyl. – Może albo zatwierdzić przedstawiony projekt stawek, albo odmówić jego zatwierdzenia.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.