PARTNER PORTALU
  • BGK

Deklaracje śmieciowe w Konstancinie do 15 kwietnia

  • www.Konstancin24.eu    25 marca 2013 - 12:16
Deklaracje śmieciowe w Konstancinie do 15 kwietnia

Do 15 kwietnia mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna muszą złożyć deklaracje, na podstawie których wyliczona zostanie wysokość miesięcznego rachunku za odbiór śmieci z ich nieruchomości.
W wypełnieniu i złożeniu deklaracji mogą pomóc ankieterzy, którzy od piątku 22 marca odwiedzają mieszkańców gminy.

Przypomnijmy, w lipcu 2013 roku zacznie obowiązywać znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która ma zrewolucjonizować gospodarkę odpadami, wprowadzając m.in. obowiązkowy „podatek śmieciowy".

Czytaj też: Kancelaria Prezydenta póki co nie kiwnie palcem ws. nowelizacji ustawy śmieciowej

Na mocy ustawy samorządy przejmą wszystkie śmieci od mieszkańców i zajmą się ich wywozem, utylizacją lub przetwórstwem, powierzając te zadania profesjonalnym firmom wybranym w przetargach. Urzędnicy nałożą na mieszkańców także obowiązkowe opłaty.

Rada Miejska Konstancina-Jeziorny zdecydowała, by gminie opłata za odbiór śmieci była naliczana od osoby. Stawka za mieszane odpadki wyniesie 15 złotych miesięcznie od osoby. Radni zdecydowali się wprowadzić niższe opłaty dla mieszkańców, którzy zadeklarują segregację odpadków.

Za odbiór posegregowanych śmieci trzeba będzie zapłacić 10 złotych miesięcznie. System będzie się opierał na deklaracjach, które do 15 kwietnia będą musieli złożyć do urzędu wszyscy właściciele nieruchomości. W deklaracjach należy określić liczbę osób zamieszkujących budynek oraz rodzaj śmieci (segregowane czy mieszane).

Podpisane odręcznie deklaracje należy złożyć w kancelarii Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna (pok. nr 4). Deklaracje można też przesłać pocztą na adres: ul. Warszawska 32, 05-520 Konstancin-Jeziorna. Poniżej zamieszczamy wzór oświadczenia.

W wypełnieniu i złożeniu deklaracji mogą pomóc przeszkoleni ankieterzy, których zatrudnił urząd miasta i gminy. 30 ankieterów zaczęło już odwiedzać mieszkańców gminy.

W piątek 22 marca zawitali oni do sołectw: Dębówka, Okrzeszyn i Kawęczynek. Ankieterzy (każdy będzie posiadał identyfikator ze zdjęciem, a także imienne upoważnienie podpisane przez burmistrza gminy) przekażą deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, pomogą ją wypełnić i zwrotne dostarczą do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna.

Mieszkańcy bloków i innych budynków wielolokalowych nie muszą składać deklaracji. Oświadczenia o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami złożą za nich zarządy spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Z kolei najemcy mieszkań komunalnych będących w zasobach gminy deklarację składają we własnym imieniu.

Przypominamy również, że właściciele nieruchomości powinni rozwiązać dotychczasowe umowy na wywóz odpadów, tak aby przestały obowiązywać z dniem 30 czerwca 2013 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.