Deklaracje śmieciowe w Olsztynie do końca kwietnia

Do końca kwietnia mieszkańcy Olsztyna muszą złożyć tzw. deklarację śmieciową, na podstawie której ratusz wyliczy każdej rodzinie opłatę za wywóz odpadów.
Deklaracje śmieciowe w Olsztynie do końca kwietnia

Prezydent miasta nie zgodził się we czwartek, by z opłat tych zwolnić rodziny wielodzietne. Deklaracje dotyczące liczby osób, zamieszkującej w danym gospodarstwie domowym, mieszkańcy Olsztyna będą musieli złożyć do ratusza.

Czytaj też: Wysokość opłat za śmieci może się odbić włodarzom czkawką      

Od tego będzie zależała opłata naliczona im za odbiór odpadów komunalnych - już w grudniu olsztyńscy radni zdecydowali bowiem, że stawka śmieciowa w Olsztynie będzie naliczana od osoby i wyniesie miesięcznie 14,41 zł za śmieci nieposegregowane i 9,8 zł za śmieci posegregowane.

Podjęta w grudniu uchwała rady miasta stwierdzała, że deklaracje takie należy składać do końca lutego. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przyznał jednak w czwartek na sesji rady poświęconej wyłącznie sprawom wywozu śmieci, że w tym terminie wpłynęło bardzo niewiele deklaracji.

Dlatego wydłużono czas ich składania do ratusza i zdecydowano, że w najbliższych dniach w mieście zostanie przeprowadzona kampania informacyjna o składaniu tzw. deklaracji śmieciowych.

Podczas czwartkowej sesji radny PiS Dariusz Rudnik zaproponował, by wielodzietne rodziny były zwolnione z opłat za odbiór nieczystości. Grzymowicz nie zgodził się na to i dyskusja na ten temat się nie odbyła.

„Osobiście także uważam, że rodziny wielodzietne powinny dostać wsparcie w tym zakresie, ale jest za wcześnie, by o tym decydować. Zaczekajmy i zobaczmy, ile ludzi złoży deklaracje śmieciowe i zaczekajmy na koszty, jakie zaproponują firmy, które wygrają przetarg na odbiór nieczystości. Wtedy będziemy wiedzieć, na jakie ulgi nas stać" - argumentował Grzymowicz.

We czwartek olsztyńscy radni zdecydowali też, że firmy, które będą się zajmować odbiorem odpadów komunalnych będą też musiały dostarczyć worki i kontenery na śmieci. Grudniowa uchwała olsztyńskich radnych zobowiązywała do tego mieszkańców.

„Taka zmiana będzie na korzyść mieszkańców" - argumentował Grzymowicz, choć niektórzy radni uważali, że to miasto winno kupić kontenery i worki. Prezydent Olsztyna odpowiedział jednak, że miasta na taki wydatek nie stać.

W Olsztynie mieszka ok. 175 tys. ludzi. Miasto podzielono na sześć stref odbioru odpadów komunalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Gmina ma obowiązek przeprowadzić kampanię informacujną i edukacyjna w szczególności o selektywnej zbiórce tak stanowi ustawa śmieciowa. Robić to co należy!

wija, 2013-03-08 10:00:15 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE