PARTNER PORTALU
  • BGK

Deklaracje śmieciowe w Olsztynie do końca kwietnia

  • PAP    7 marca 2013 - 13:12
Deklaracje śmieciowe w Olsztynie do końca kwietnia

Do końca kwietnia mieszkańcy Olsztyna muszą złożyć tzw. deklarację śmieciową, na podstawie której ratusz wyliczy każdej rodzinie opłatę za wywóz odpadów.
Prezydent miasta nie zgodził się we czwartek, by z opłat tych zwolnić rodziny wielodzietne. Deklaracje dotyczące liczby osób, zamieszkującej w danym gospodarstwie domowym, mieszkańcy Olsztyna będą musieli złożyć do ratusza.

Czytaj też: Wysokość opłat za śmieci może się odbić włodarzom czkawką      

Od tego będzie zależała opłata naliczona im za odbiór odpadów komunalnych - już w grudniu olsztyńscy radni zdecydowali bowiem, że stawka śmieciowa w Olsztynie będzie naliczana od osoby i wyniesie miesięcznie 14,41 zł za śmieci nieposegregowane i 9,8 zł za śmieci posegregowane.

Podjęta w grudniu uchwała rady miasta stwierdzała, że deklaracje takie należy składać do końca lutego. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przyznał jednak w czwartek na sesji rady poświęconej wyłącznie sprawom wywozu śmieci, że w tym terminie wpłynęło bardzo niewiele deklaracji.

Dlatego wydłużono czas ich składania do ratusza i zdecydowano, że w najbliższych dniach w mieście zostanie przeprowadzona kampania informacyjna o składaniu tzw. deklaracji śmieciowych.

Podczas czwartkowej sesji radny PiS Dariusz Rudnik zaproponował, by wielodzietne rodziny były zwolnione z opłat za odbiór nieczystości. Grzymowicz nie zgodził się na to i dyskusja na ten temat się nie odbyła.

„Osobiście także uważam, że rodziny wielodzietne powinny dostać wsparcie w tym zakresie, ale jest za wcześnie, by o tym decydować. Zaczekajmy i zobaczmy, ile ludzi złoży deklaracje śmieciowe i zaczekajmy na koszty, jakie zaproponują firmy, które wygrają przetarg na odbiór nieczystości. Wtedy będziemy wiedzieć, na jakie ulgi nas stać" - argumentował Grzymowicz.

We czwartek olsztyńscy radni zdecydowali też, że firmy, które będą się zajmować odbiorem odpadów komunalnych będą też musiały dostarczyć worki i kontenery na śmieci. Grudniowa uchwała olsztyńskich radnych zobowiązywała do tego mieszkańców.

„Taka zmiana będzie na korzyść mieszkańców" - argumentował Grzymowicz, choć niektórzy radni uważali, że to miasto winno kupić kontenery i worki. Prezydent Olsztyna odpowiedział jednak, że miasta na taki wydatek nie stać.

W Olsztynie mieszka ok. 175 tys. ludzi. Miasto podzielono na sześć stref odbioru odpadów komunalnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • wija, 2013-03-08 10:00:15

    Gmina ma obowiązek przeprowadzić kampanię informacujną i edukacyjna w szczególności o selektywnej zbiórce tak stanowi ustawa śmieciowa. Robić to co należy!