PARTNER PORTALU
  • BGK

Deklaracje w stolicy. Do ilu razy sztuka?

  • PAP    8 czerwca 2013 - 10:44
Deklaracje w stolicy. Do ilu razy sztuka?

Warszawiacy, którzy złożyli już deklarację śmieciową, będą musieli to zrobić po raz kolejny - powiedziała Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza. Ma to związek z nowymi, niższymi stawkami za śmieci, jakie ratusz chce wprowadzić.
Kłąb powiedziała, że obniżka, o której mówiła w środę prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, będzie dotyczyła wszystkich mieszkańców - lokatorów w budynkach oraz domach jednorodzinnych.

Czytaj też: Śmieciowa zawierucha w Warszawie będzie mieć ciąg dalszy

Właściciele nieruchomości pierwszy termin składania deklaracji mieli do końca maja. Wynikało to z marcowych decyzji Rady Warszawy, która przyjęła wtedy także wysokości opłat za śmieci. W maju radni uchwalili nowe stawki, ale tylko dla domów jednorodzinnych, oraz wydłużyli termin składania deklaracji do 19 lipca dla wszystkich.

Obowiązek ponownego złożenia deklaracji, dla niektórych właścicieli domów jednorodzinnych oznacza, że będą musieli to zrobić nawet po raz trzeci. Ci bardziej gorliwi, pierwszą deklarację złożyli po marcowym posiedzeniu Rady Warszawy, kiedy to zostały ustalone - jak się okazało nie po raz ostatni - stawki za odbiór śmieci.

Po wielu protestach jak i też po konieczności znowelizowania uchwał śmieciowych, których część przepisów zakwestionowała Regionalna Izba Obrachunkowa, radni przegłosowali w maju pierwszą obniżkę opłat. Dotyczyła ona właśnie domów jednorodzinnych. Pierwotnie właściciele mieli płacić 89 zł za śmieci segregowane, niezależnie od ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość. Po zmianach stawka została zróżnicowana, jedna osoba miała zapłacić 44,5 zł, dwie - 68 zł, a trzy i więcej 89 zł miesięcznie.

We wtorek Krajowa Izba Odwoławcza zdecydowała jednak, że miasto musi zmienić Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia przetargu odbiór i zagospodarowanie śmieci. Decyzja KIO oznacza, że Warszawa nie zdąży rozstrzygnąć postępowania przed 1 lipca, kiedy to miały zacząć obowiązywać nowe zasady.

Czytaj też: Ustawodawca popoełnił błąd nie wprowadzając ujednoliconego wzoru deklaracji

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.