PARTNER PORTALU
  • BGK

Dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w Bieruniu

  • GK/wfosigw.katowice.pl    2 listopada 2011 - 10:00
Dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w Bieruniu

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeznaczył ponad milion dwieście tysięcy zł na przebudowę wałów przeciwpowodziowych rzeki Gostynki w Bieruniu.
Realizujący te inwestycję Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach wykorzysta te środki w 2012 roku na kompleksowe prace przy przebudowie lewostronnego obwałowania Gostynki zlokalizowanego w miejscowości Bijasowice, oraz prawostronnego obwałowania w Jedlinie w gminie Bieruń.

Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo przeciwpowodziowe 20 tys. mieszkańców, a blisko 3 tys. hektarów rolniczych nie będzie zalewanych przez powodziowe wody płynące korytem Wisły. To właśnie z powodu przerwania tych wałów , zalane w trakcie powodzi w 2010 roku zostały miejscowości: Nowy Bieruń, Bijasowice, Kopań i Zabrzeg, a cała gmina uznana została z a najbardziej poszkodowaną w województwie.

Naprawa umocowań na długości ponad kilometra oraz przebudowa istniejących przepustów wodnych w tym miejscu stała się jedną z kilku priorytetowych przedsięwzięć w wojewódzkim Programie Ochrony przed powodzią w Dorzeczu Górnej Wisły.

Do tej pory na inwestycje przed w gminie Bieruń ze środków WFOŚiGW w Katowicach przeznaczono blisko 5 mln zł. Pozwoliło to na usunięcie szkód powodziowych przy obwałowaniach cieków: Gostynki i Wisły w okolicach gmin: Bieruń Nowy, Jasienica i Czechowice – Dziedzice, Liswarty w gminie Krzepice oraz odbudowę urządzeń kanalizacji sanitarnej a także zniszczonych na skutek powodzi obiektów oczyszczalni w Bieruniu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.