Dlaczego kierowcy boją się tramwaju? Odpowiedź może zaskoczyć

• W Olsztynie jednym z kryteriów w przetargu była jak najmniejsza emisja hałasu.
• Wyprodukowany przez Solaris tramwaj Tramino jest cichszy niż autobusy i samochody. 
• Wytwarzany przez niego podczas jazdy hałas nie przekracza 74 decybeli.
Dlaczego kierowcy boją się tramwaju? Odpowiedź może zaskoczyć
Olsztyn kupił 15 tramwajów z rodziny Tramino. (Fot. : pl.wikipedia.org).

Najcichszym uczestnikiem ruchu drogowego w Olsztynie jest… tramwaj. Ważące 43 tony pojazdy są tak ciche, że budzą.. niepokój wśród części kierowców, którzy obawiają się, że w ulicznym gwarze nie usłyszą zbliżającego się tramwaju.

- Emitowany przez nie hałas nie przekracza 74 decybeli – powiedział Andrzej Karwowski, kierownik jednostki realizującej projekty w Urzędzie Miejskim Olsztyna podczas odbywającej się kilka dni temu w Katowicach konferencji pt. „Tramwaj - sprawny, efektywny środek komunikacji miejskiej”. Osiągnięcia 2007-2013, perspektywy i zamierzenia 2014 – 2020”. 

- Jednym z wymogów w przetargu było przedstawienie jak najcichszego pojazdu – podkreślił Karwowski.

Przypomnijmy, że Olsztyn w grudniu uruchomił komunikację tramwajową na trzech zupełnie nowych, a zarazem pierwszych od 50 lat liniach. W ramach projektu zakupił również 15 pojazdów typu Tramino w zakładach Solaris Bus & Coach, a także wprowadził bus pasy oraz inteligentny system zarządzania ruchem. Dzięki temu – jak powiedział Karwowski – czas przejazdu komunikacją miejską na niektórych odcinkach skrócił się o połowę (w stosunku do czasu przejazdu autobusem).

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Coż, jak ktoś nie ma argumentów dla obrony swego interesu, to będzie gadał głupoty, że tramwaj za cichy. (jakby rowerzysta był głośny :) ). Zatwardziałym zwolennikom samochodu (i nie zależy to od tego, czy elektryczny, czy spalinowy, byle własny) zależy na drogach, więc tępią każdymi sposobami inne ...rozwiązania. Nie rozumieją tylko, że w pewnym momencie taki system MUSI się zablokować. Niestety, świat nie jest z gumy i przy pewnej gęstości zaludnienia zaczyna zwyczajnie brakować miejsca. Też mam i lubię samochód i rozumiem jego zalety, ale kiedy te zalety zaczynają znikać, poddaję się prawom fizyki, których w odróżnieniu od człowieka nie da się oszukać. rozwiń

KierwocaBombowca, 2016-03-14 19:45:41 odpowiedz

Najczęściej przeszkadzającym hałasem, jest włączone na całe koło radio przez chyba głuchego kierowcę, bo muzykę można słyszeć w kolumnie jako trzeci od hałasującego.

wdzivny, 2016-03-14 19:12:40 odpowiedz

Do mieszczuch: nie róbmy problemu, którego nie ma. Który kierowca słyszy warkot osobowych samochodów, trolejbusów czy też autobusów z elektrycznym napędem? Patrzeć w lusterka oraz używać kierukowskazy i będzie Ok!

Bohdan, 2016-03-14 16:54:31 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE