PARTNER PORTALU
 • BGK

Dlaczego kierowcy boją się tramwaju? Odpowiedź może zaskoczyć

 • MIW    14 marca 2016 - 11:00
Dlaczego kierowcy boją się tramwaju? Odpowiedź może zaskoczyć
Olsztyn kupił 15 tramwajów z rodziny Tramino. (Fot. : pl.wikipedia.org).

• W Olsztynie jednym z kryteriów w przetargu była jak najmniejsza emisja hałasu.
• Wyprodukowany przez Solaris tramwaj Tramino jest cichszy niż autobusy i samochody. 
• Wytwarzany przez niego podczas jazdy hałas nie przekracza 74 decybeli.
Najcichszym uczestnikiem ruchu drogowego w Olsztynie jest… tramwaj. Ważące 43 tony pojazdy są tak ciche, że budzą.. niepokój wśród części kierowców, którzy obawiają się, że w ulicznym gwarze nie usłyszą zbliżającego się tramwaju.

- Emitowany przez nie hałas nie przekracza 74 decybeli – powiedział Andrzej Karwowski, kierownik jednostki realizującej projekty w Urzędzie Miejskim Olsztyna podczas odbywającej się kilka dni temu w Katowicach konferencji pt. „Tramwaj - sprawny, efektywny środek komunikacji miejskiej”. Osiągnięcia 2007-2013, perspektywy i zamierzenia 2014 – 2020”. 

- Jednym z wymogów w przetargu było przedstawienie jak najcichszego pojazdu – podkreślił Karwowski.

Przypomnijmy, że Olsztyn w grudniu uruchomił komunikację tramwajową na trzech zupełnie nowych, a zarazem pierwszych od 50 lat liniach. W ramach projektu zakupił również 15 pojazdów typu Tramino w zakładach Solaris Bus & Coach, a także wprowadził bus pasy oraz inteligentny system zarządzania ruchem. Dzięki temu – jak powiedział Karwowski – czas przejazdu komunikacją miejską na niektórych odcinkach skrócił się o połowę (w stosunku do czasu przejazdu autobusem).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • KierwocaBombowca, 2016-03-14 19:45:41

  Coż, jak ktoś nie ma argumentów dla obrony swego interesu, to będzie gadał głupoty, że tramwaj za cichy. (jakby rowerzysta był głośny :) ). Zatwardziałym zwolennikom samochodu (i nie zależy to od tego, czy elektryczny, czy spalinowy, byle własny) zależy na drogach, więc tępią każdymi sposobami inne ...rozwiązania. Nie rozumieją tylko, że w pewnym momencie taki system MUSI się zablokować. Niestety, świat nie jest z gumy i przy pewnej gęstości zaludnienia zaczyna zwyczajnie brakować miejsca. Też mam i lubię samochód i rozumiem jego zalety, ale kiedy te zalety zaczynają znikać, poddaję się prawom fizyki, których w odróżnieniu od człowieka nie da się oszukać.  rozwiń
 • wdzivny, 2016-03-14 19:12:40

  Najczęściej przeszkadzającym hałasem, jest włączone na całe koło radio przez chyba głuchego kierowcę, bo muzykę można słyszeć w kolumnie jako trzeci od hałasującego.
 • Bohdan, 2016-03-14 16:54:31

  Do mieszczuch: nie róbmy problemu, którego nie ma. Który kierowca słyszy warkot osobowych samochodów, trolejbusów czy też autobusów z elektrycznym napędem? Patrzeć w lusterka oraz używać kierukowskazy i będzie Ok!