PARTNER PORTALU
  • BGK

Dlaczego warto inwestować w nowoczesne oświetlenie?

  • pt    2 czerwca 2014 - 15:49
Dlaczego warto inwestować w nowoczesne oświetlenie?

Oświetlenie ulic i obiektów użyteczności publicznej wiąże się nie tylko z ich wyglądem, ale również z bezpieczeństwem na ulicach. Jak gminy mogą zaoszczędzić na wdrożeniu odpowiednio oszczędnej technologii, mówi Piotr Hiszpański z warszawskiej grupy kapitałowej GreenTime.
Oświetlenie w miastach to konieczność, ale i wydatek, jakie korzyści mogą mieć gminy z zastosowania oszczędnej technologii?

Piotr Hiszpański z grupy GreenTime:

- Gminy, zarządzając publicznymi środkami, muszą stale dokonywać trudnych wyborów, gdyż ich budżet nie zawsze jest wystarczający. Zazwyczaj nikt nie proponuje rozwiązań, które mogłyby pomóc w ograniczeniu wydatków. A te wiążą się również z terminowością spłat i realizacją zobowiązań. Warto zatem przyjrzeć się bliżej możliwościom, które pozwolą na oszczędności w budżecie. 

W przypadku oświetlenia miast gminy mogą skorzystać z technologii obniżających zużycie energii elektrycznej i w ten sposób zoptymalizować koszty. To również świadczy o właściwym i skutecznym zarządzaniu.  Wprowadzanie oszczędnej technologii przynosi realne oszczędności do 70% obecnych kosztów energii elektrycznej.

Mogą one stanowić pomoc dla innych projektów finansowanych przez gminę. Z kolei obniżenie czasu obsługi i mniejsza zawodność oświetlenia obniży koszty firm serwisujących instalacje.

Zatem jakiego rodzaju oświetlenie powinno być stosowane?

- Środki na oświetlenie ulic i obiektów użyteczności publicznej stanowią ważną pozycję w budżecie każdej gminy czy miasta. Skoro z tej kwoty można wygospodarować do 70% oszczędności, to wiele innych projektów można by było realizować, dysponując identycznym budżetem.

Ważne są również pośrednie korzyści finansowe - nowoczesne oświetlenie LED, dzięki swojej znacznej żywotności, zmniejsza koszty jego utrzymania, ogranicza czas poświęcony, co z kolei obniża koszty ponoszone na rzecz firm serwisujących oświetlenie.

Co zyskują mieszkańcy gminy dzięki wydatkom na oszczędną technologię oświetleniową?

- Oświetlenie przez całą noc ulic, przystanków czy przejść podziemnych może przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa mieszkańców. Tym samym spada statystyka dotycząca drobnej przestępczości. Wzrasta również bezpieczeństwo na drogach. Przykładowo Belgia, stosując oszczędne oświetlenie, które nie jest wyłączane z przyczyn oszczędnościowych, zmniejszyła liczbę takich wypadków.

Ratusz warszawski również wykazuje zrozumienie dla tej kwestii i znaczne środki przeznaczył właśnie na wzrost bezpieczeństwa poprzez doświetlenie przystanków autobusowych i ulic. Powszechnie jednak w Polsce stosuje się metodę oszczędności, wyłączając część oświetlenia, co kojarzy się z popularnym hasłem w epoce PRL-u "1 lub 3 stopień zasilania"

Rozwiązaniem jest stosowanie nowoczesnych technologii, które skutecznie rozwiązują powyższy problem bez zagrożenia dla mieszkańców.

Zaoszczędzone środki można zatem przeznaczyć np. na dofinansowanie dodatkowych wydatków publicznych typu nowe przedszkole czy specjalistyczny oddział szpitalny. To również przyczynia się do pozytywnego postrzegania gminy, jako instytucji, która wdraża pro-społeczne projekty.

Dlaczego gminy obawiają się realizacji projektu modernizacji oświetlenia?

- Producenci oświetlenia LED zrobili bardzo wiele, by wypromować jego zalety, ale brak zrozumienia ze strony urzędników wobec przedstawianych referencji czy technicznych norm utrudnia jego realizację. Posiadają oni niewielką wiedzę na ten temat, a w związku z tym brak zaufania wobec nowej technologii. Cena energii elektrycznej stale rośnie. Koszty stałe zwiększyły się aż z 15 do 45 % w ciągu ostatnich 20 lat.×
KOMENTARZE (1)

  • Paweł Konopka, 2014-06-02 20:57:11

    no proszę. dobrze ze są zewnętrzni eksperci, którzy mogą rzetelnie doradzić co i jak zrobić. Dziękuje redakcji za świetny wywiad! Paweł z Bielska-B.