PARTNER PORTALU
  • BGK

Długi lokali komunalnych pod obstrzałem

  • Przegląd prasy/Kurier Lubelski    3 czerwca 2011 - 07:39
Długi lokali komunalnych pod obstrzałem

Najemcy lokali komunalnych i socjalnych w Lublinie winni są miastu 119 mln zł. 47 mln zł z tej kwoty to odsetki. Dla porównania – na wydatki majątkowe ratusz przeznaczy w 2011 r. 347 mln zł.
Stawka czynszu za mkw. w mieszkaniu komunalnym wynosi średnio 5,97 zł, w lokalach socjalnych – 1,18 zł. To jedne z niższych stawek wśród dużych miast w Polsce – taniej jest np. we Wrocławiu, ale drożej – w Poznaniu i Krakowie – informuje „Kurier Lubelski”.

Lublin znajduje się wśród miast, gdzie zadłużenie lokatorów jest największe. Niższe jest m.in. we Wrocławiu (100 mln zł).

Już trzymiesięczne zaległości czynszowe upoważniają lubelski Zarząd Nieruchomości Komunalnych do wypowiedzenia tytułu prawnego do mieszkania.

Ale w praktyce ludzie nie płacą miesiącami, a mimo to lokali nie opuszczają. Rekordzista ma 200 tys. zł długu.

W Lublinie urzędnicy uważają, że jedyny w miarę skuteczny środek to przekwaterowanie zatwardziałych dłużników z największymi długami do lokali mniejszych, o niższym standardzie.

Inne miasta próbują też innych sposobów. Chorzów daje dłużnikom możliwość odpracowania zaległości. Wynagrodzenie np. za prace porządkowe jest przekazywane na poczet długu.

Niestety brakuje chętnych do takich prac – informuje „Kurier Lubelski”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • masaccio, 2011-06-03 13:37:36

    jakie jest zadłużenie miast/samorządów względem wspólnot mieszkaniowych w których współwłaścicielem są miasta/samorządy? często WM są zarządzane przez jednostki komunalne, najemcy nie płacą - więc nie płaci na konta WM również miasto, a reszta właścicieli (osoby prywatne) nawet nie mają o tym pojęc...ia  rozwiń