Długi lokatorów są tajne

  • przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 18-11-2010
  • drukuj
Generalny inspektor danych osobowych odbiera spółdzielniom bat na niepłacących czynszu lokatorów, zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". GIODO uznał, że wywieszanie na klatkach schodowych list dłużników jest nielegalne.

Był to jeden z ostatnich sposobów przywołania do porządku niesolidnych lokatorów. Potem zostaje już tylko eksmisja, ale tej spółdzielnie unikają, bo procedura jest długa i czasochłonna.

W przepisach nie ma żadnych podstaw do tego, by do publicznej wiadomości były podawane takie informacje o lokatorach jak imię i nazwisko, numer mieszkania czy kwota zadłużenia, mówi generalny inspektor ochrony danych osobowych Wojciech Wiewiórowski. Dodaje, że takie informacje mogą być zamieszczane jedynie w rejestrze spółdzielni, bo wtedy dostęp do nich mają jedynie osoby uprawnione, czyli członkowie spółdzielni.

Według GIODO za nieuprawnione udzielenie informacji grozi w najlepszym przypadku grzywna, a w najgorszym - kara pozbawienia wolności nawet na dwa lata.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Z problemem zadłużonych lokatorów wiąże się jeszcze inny problem : lokale socjalne. Zauważyłam ,że w Gliwicach nikt z kandydatów na prezydenta lub radnego , w swoim programie wyborczym nie przewiduje rozwiązania tej sprawy. Problem wcale nie jest marginalny. Praktycznie, każda spółdzielnia mieszkani...owa, a nierzadko wspólnota, boryka się z problemem dłużników , którzy mają nakazy eksmisji z przyznanymi lokalami socjalnymi. Lokale takie musi , zgodnie z Ustawą o ochronie praw lokatorów dać gmina, albo jeśli ich nie ma, to płacić odszkodowanie .Tymczasem nasza , ani nie myśli o przygotowaniu takich lokali , a tym bardziej płaceniu odszkodowań. Mieszkania są nadal zajmowane przez dłużników, których długi coraz bardziej rosną kosztem , oczywiście, pozostałych lokatorów. Przecież ktoś musi zapłacić za media , remonty itd. Wyeksmitować pasożytów na bruk , choćby i najpiękniejszy, nie da się. rozwiń

Jot, 2010-11-18 11:07:12 odpowiedz

On sobie a wszechwładni prezesi sobie .

barnaba, 2010-11-18 10:24:59 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE