PARTNER PORTALU
  • BGK

Do 2014 r. będzie karta miejska w Radomiu

  • PAP    4 stycznia 2013 - 15:43
Do 2014 r. będzie karta miejska w Radomiu

W Radomiu do jesieni 2014 r. ma być wprowadzona karta miejska i system informacji pasażerskiej. Przetarg na ich wdrożenie ma być rozstrzygnięty w lutym. Wprowadzenie nowych rozwiązań będzie możliwe dzięki dotacji unijnej dla miasta w wysokości ponad 6 mln zł.
Jak poinformował w piątek rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu Dariusz Dębski, wyłoniony w przetargu wykonawca będzie musiał nie tylko dostarczyć niezbędny sprzęt i oprogramowanie, ale także uruchomić oba projekty oraz przeszkolić personel. Otwarcie ofert zaplanowano na 12 lutego.

Elektroniczna karta miejska będzie wielkości karty bankomatowej. Dębski zaznaczył, że początkowo będą na niej zakodowane jedynie bilety okresowe obowiązujące w komunikacji miejskiej w Radomiu. Kartą będzie można też płacić za pojedyncze przejazdy autobusami. Z czasem ma ona zastąpić m.in. bilety parkingowe, karty biblioteczne czy bilety wstępu na miejskie baseny.

Radom chce też nawiązać współpracę z Kolejami Mazowieckimi oraz warszawskim Zarządem Transportu Miejskiego. Chodzi o to, by radomianie mogli zakodować na swoich kartach także bilety obowiązujące w pociągach, którymi dojeżdżają do pracy w stolicy, oraz w komunikacji stołecznej.

W ramach projektu wdrożony zostanie również tzw. system dynamicznej informacji pasażerskiej. Dzięki niemu pasażerowie uzyskają informacje o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu lub o ewentualnych zmianach w rozkładzie jazdy. Świetlne tablice informacyjne systemu zostaną zamontowane na 44 kluczowych przystankach w mieście.

Wartość projektu to prawie 9 mln zł; dofinansowanie z UE wynosi ponad 6 mln zł. Pozostałe koszty projektu pokryje miasto.

Elektroniczne karty miejskie funkcjonują już w innych polskich miastach - m.in. w Warszawie, Krakowie i w Białymstoku. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.