PARTNER PORTALU
  • BGK

Do 2015 roku będzie siedem nowych spalarni śmieci?

  • Rafał Kerger    25 września 2009 - 17:02

Nowe obiekty są planowane m.in. w Poznaniu, w Bydgoszczy oraz na Górnym Śląsku.
Polska musi ograniczyć składowanie odpadów nieprzetworzonych, czyli śmieci nie ulegających biodegradacji, wydzielających do środowiska niebezpieczne związki chemiczne. Krzysztof Siwek, dyrektor departamentu przygotowania projektów indywidualnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego ujawnił wnp.pl, że szansę na realizację do 2015 roku ma około siedem projektów nowych spalarni śmieci, m.in. w Poznaniu, Bydgoszczy oraz na Górnym Śląsku. Resort wraz z zainteresowanymi samorządami i doradcami pracuje właśnie nad pomysłem, jak wesprzeć budowę nowych pieców na odpady środkami unijnymi. Wtedy inwestycje z pewnością można by zrealizować jeszcze szybciej.

- Gminy zwykle chciałyby, żeby koncesję na zaprojektowanie, budowę i eksploatację spalarni wzięły prywatne firmy. To raczej wyklucza wsparcie środkami unijnymi. Gdyby jednak spróbować stworzyć pewną hybrydę, może pomocowe środki mogłyby na te ważne inwestycje popłynąć - stwierdził Krzysztof Siwek.

Przez hybrydę resortowy urzędnik rozumie np. zorganizowanie przez zainteresowane miasta dwóch przetargów przy okazji rozwiązywania problemu utylizacji odpadów - oddzielnego na budowę spalarni, oddzielnego na udzielenie koncesji na zarządzanie prywatnej firmie.

- Wtedy można by myśleć o dotacji z Brukseli na inwestycyjną część. Dopóki jednak ktoś tego nie spróbuje nie dowiemy się, czy Komisja Europejska będzie miała obiekcje - zaznaczył nasz rozmówca. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: