PARTNER PORTALU
  • BGK

Do idei smart grid trzeba przekonać także samorządy i mieszkańców

  • wnp.pl    1 października 2014 - 10:53
Do idei smart grid trzeba przekonać także samorządy i mieszkańców

- Inteligentne sieci są w Polsce w stadium bardzo początkowym – mówi Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric Polska. - Nie zrealizowaliśmy tak dużych projektów, jak to ma miejsce w krajach zachodnich, choć rozpoczęliśmy już mniejsze.
- Kolejnym powodem są kwestie finansowe - zauważa nasz rozmówca. - Modernizacja starych sieci jest często droższa od budowy nowych. Dopiero wsparcie środków pochodzących z programów europejskich i rządowych pozwoliło rozpocząć działania skierowane na ich modernizację.

Innym ograniczeniem związanym głównie z budową nowych sieci, na który wskazuje Jacek Łukaszewski, są procedury administracyjne, czyli uzyskanie zgód lokalizacyjnych czy środowiskowych.

- Procesy związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę są dość skomplikowane i wymagają od inwestora podjęcia wielu działań i zaangażowania wielu środków ludzkich i finansowych - mówi.

Kolejnym ograniczeniem administracyjnym uniemożliwiającym w pełni rozwinąć inteligentną sieć jest ciągły brak ustawy o OZE. - Nie mamy prawnej możliwości przyłączania małych jednostek wytwórczych, tzw. mikroinstalacji, które wpłynęłyby na stabilność systemu energetycznego - mówi Jacek Łukaszewski. - Jest to tym bardziej istotne, że w 2015 roku, zgodnie z informacjami zawartymi w raporcie NIK na temat inteligentnych sieci, będziemy mieli do czynienia z pierwszymi przerwami w dostawie energii.

Jeśli chodzi o inne ograniczenia, to są one, zdaniem naszego rozmówcy, związane głównie z niskim poziomem wiedzy na temat tego, czym jest smart grid oraz inteligentne sieci i jakie pozytywnie skutki wywierają na gospodarkę oraz użytkownika końcowego.

- Co więcej, edukować należy nie tylko grupy specjalistów, ale także samorządy, jak i samych konsumentów, którzy będą korzystać z efektów funkcjonowania takich sieci - przekonuje prezes Łukaszewski. - Przełoży się to wprost proporcjonalnie na poparcie społeczne przyszłych projektów energetycznych, co dziś jest jednym z problemów w modernizacji tego sektora. Podsumowując, potrzeba nam szeroko zakrojonej edukacji w tematach efektywności energetycznej, gdyż straciliśmy już dużo czasu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.