PARTNER PORTALU
 • BGK

Do końca 2015 r. powstanie 120 nowych miejskich oczyszczalni

 • AW    29 września 2015 - 13:33
Do końca 2015 r. powstanie 120 nowych miejskich oczyszczalni
Nowoczesna oczyszczalnia w w Konstancinie-Jeziornie (fot.mat.pras.)

Do końca 2015 roku, według Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych na lata 2010-2015 ma powstać 120 nowych miejskich oczyszczalni i ponad 15 tys. km sieci kanalizacyjnej.
W 2014 roku dzięki dofinansowaniu udzielonemu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zbudowano tysiąc przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podpisano umowy na budowę kolejnych 1,3 tys. Wykonano też 8,5 tys. podłączeń do zbiorczego systemu kanalizacji.

Według danych GUS, na koniec 2013 roku z sieci kanalizacyjnych korzystało 65% mieszkańców naszego kraju. Obecnie, krajowe dofinansowania do gospodarki wodnej pokazują, że rozbudowa sieci kanalizacyjnych oraz budowa i modernizacja nowoczesnych oczyszczalni to ważny punkt krajowej polityki środowiskowej. NFOŚiGW w ramach programu priorytetowego „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach” w latach 2015-2020 planuje wydać 1,7 mld złotych.

Nowoczesne oczyszczalnie są blisko nas

Nowoczesne oczyszczalnie ścieków właściwie nie są uciążliwe dla miasta i mieszkańców. Charakteryzują się za to dużo większą wydajnością, nie generują hałasu oraz praktycznie nie emitują do środowiska szkodliwych substancji, ponieważ te są neutralizowane i unieszkodliwiane za pomocą specjalnych maszyn i systemów.

Obiekty mogące być potencjalnym źródłem emisji odorów są hermetyczne, a powietrze ze związkami o nieprzyjemnym zapachu jest odprowadzane i unieszkodliwiane w specjalnych instalacjach. Nad wszystkim czuwają nowoczesne systemy informatyczne. Praca wszystkich urządzeń jest na bieżąco monitorowana, a większość procesów jest zoptymalizowana.

Dodatkowo w wyniku oczyszczania ścieków produkowany jest biogaz, który wykorzystywany jest do produkcji energii cieplnej oraz prądu m.in. w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi, która produkuje ok. 20 tys. m3 biogazu na dobę.

We wrześniu w Konstancinie-Jeziornie otwarto jedną z najbardziej nowoczesnych oczyszczalni ścieków w Polsce. Po gruntownej modernizacji starego obiektu gmina zyskała oczyszczalnię, która spełnia zarówno krajowe jak i europejskie normy środowiskowe, a także gwarantuje bezpieczeństwo ekologiczne.

Aktualnie obiekt może przyjąć aż 6000 metrów sześciennych ścieków na dobę, co całkowicie zaspokaja obecne potrzeby miasta i gminy, a jednocześnie uwzględnia przyszły wzrost liczby mieszkańców oraz rozbudowę sieci kanalizacyjnej.

Za ponad 30,5 mln zł, przy wsparciu ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej, zrealizowano w Koninie szereg inwestycji, których celem było osiągnięcie przez miasto do końca 2015 roku Europejskiego Standardu Gospodarki Ściekami. W wyniku projektu „Budowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego miasta Konina”, w mieście powstało ponad 5 km nowoczesnej sieci kanalizacyjnej oraz zlikwidowano kilkaset przydomowych szamb. Ponadto wybudowano trzy pompownie ścieków oraz zamontowano około 1600 m kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej, dzięki czemu do sieci zostało podłączonych 110 osób, a ponad 750 mieszkańców Konina zyskało do niej dostęp. Wcześniej zmuszeni byli do korzystania z uciążliwych dla otoczenia i środowiska przydomowych szamb. Skutkiem tych inwestycji jest skanalizowane miasta w niemal 100 procentach.

Innym miastem inwestującym w rozbudowę miejskiej sieci kanalizacyjnej jest Sosnowiec. Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Sosnowcu wyda 170 mln zł na przebudowę ponad 100 km sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, którą planuje do końca 2017 roku. Miasto w ramach porządkowania gospodarki ściekowej przy wsparciu środków Unii Europejskiej zbudowało już w poprzednich latach liczący ponad 15 km kolektor ściekowy i częściowo zmodernizował miejską oczyszczalnię.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • anty urzędnik , 2015-09-29 16:07:15

  Trzeba powstrzymać ogólnopolski zrzut szlamu z oczyszczalni do rzek. Jak się okazuje, to bardzo powszechny proces, nawet w takim mieście jak Kraków. Szlam wypłukuje się wodą, żeby przywrócić, jak tłumaczą, florę bakteryjna. Tylko że to taka głuptaków słownińskich.