PARTNER PORTALU
  • BGK

Do Opoczna pociągiem. Od 2014 r.

  • PAP    4 lutego 2013 - 16:49
Do Opoczna pociągiem. Od 2014 r.

Za niespełna 2 lata mieszkańcy Opoczna i okolic mają uzyskać szybkie połączenie kolejowe z Warszawą czy Krakowem. Na istniejącej stacji technicznej Opoczno Południe, przy torach Centralnej Magistrali Kolejowej, wybudowany będzie peron dla ruchu pasażerskiego.
Porozumienie w tej sprawie podpisali w poniedziałek przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe oraz władze samorządowe Opoczna. Pierwsze pociągi mają zatrzymywać się na stacji pod koniec 2014 roku - poinformował rzecznik prasowy Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK Maciej Dutkiewicz.

Stacja Opoczno Południe pełniła dotąd funkcję stacji technicznej na Centralnej Magistrali Kolejowej; nie zatrzymywały się na niej ani pociągi osobowe, ani towarowe. Dzięki wybudowaniu peronu mieszkańcy Opoczna i okolic będą mogli podróżować koleją m.in. do Warszawy, Krakowa czy Katowic.

Według PKP PLK uruchomienie połączeń ze stacji Opoczno Południe zaplanowano w rozkładzie jazdy na lata 2014/15. Planowany czas przejazdu z Opoczna do Warszawy wyniesie ok. 1 godziny, a do Katowic czy Krakowa - mniej więcej 1,5 godziny.

Jeszcze w tym roku zakończone mają być prace projektowe i uzyskane pozwolenia na inwestycję. Na przyszły rok zaplanowano roboty, które obejmą m.in. budowę peronu o długości 300 m i wysokości 76 cm, dostosowanego do obsługi osób niepełnosprawnych. Peron będzie wyposażony m.in. w wiaty, ławki, oświetlenie i tablice na rozkłady jazdy.

Prace obejmą również dojścia dla pieszych od strony południowej, monitoring, przebudowę urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz przedłużenie tzw. toru odstawczego, umożliwiającego postój składów rozpoczynających i kończących bieg na stacji z kierunku Tomaszowa Mazowieckiego, a w przyszłości także z Łodzi.

Zaplanowano również przystosowanie pobliskiego wiaduktu do funkcji przejścia podziemnego. Koszt prac, które wykonać ma PKP PLK, szacuje się na ok. 3 mln zł. Samorząd Opoczna, który przygotował dokumentację techniczną, zajmie się budową dodatkowej infrastruktury. W 2014 r. powstać ma m.in. parking, droga dojazdowa i pętla autobusowa. Wartość tych inwestycji szacuje się na ponad 2,1 mln zł.

"Wykonanie tych prac pozwoli na stworzenie regionalnego węzła przesiadkowego, który zapewni lepszy dostęp do transportu kolejowego nie tylko mieszkańcom Opoczna, ale także pasażerom z pobliskich miejscowości" - zaznaczył Dutkiewicz.

W przyszłości m.in. ze środków unijnych powstać ma także licząca dwa kilometry droga łącząca stację z obwodnicą Opoczna, a także zmodernizowane mają zostać istniejące już okoliczne drogi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Kiel, 2013-02-05 10:25:04

    Po czasie okazało się że przystanek we Włoszczowie sprawdził się (pomimo mocnej anty PiSowskiej propagandy) - teraz wreszcie pora na Opoczno. BRAWO!
  • Jadwiga, 2013-02-05 09:57:19

    Bardzo się cieszę z tego ,tak długo oczekiwanego rozwiązania.Dzięki temu będę mogła szybciej dostać się do Katowic,Krakowa czy też Warszawy.