PARTNER PORTALU
  • BGK

Do starego toruńskiego hotelowca wprowadzają się lokatorzy

  • GK/torun.pl    13 czerwca 2011 - 09:22

Trwa modernizacja i adaptacja starego hotelowca „Lipsk” na cele mieszkaniowe. Prace prowadzone są etapami. Pierwsi lokatorzy dostali klucze do nowych mieszkań.
„Lipsk” wybudowano w 1983 r. jako hotel pracowniczy Elany. W 2000 r. Elana przekazała go spółdzielni Rubinkowo, która sześć lat później zrzekła się hotelowca na rzecz skarbu państwa.

Od tej pory – zgodnie z przepisami – budynkiem zarządza prezydent Torunia, który przekazał go tymczasowo w administrację Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej.

17 maja 2011 r. oficjalnie wojewoda kujawsko-pomorski przekazał go gminie Toruń.

Po przebudowie dawny hotel robotniczy stanie się pełnostandardowym budynkiem mieszkalnym.

Adaptację „Lipska” podzielono na cztery etapy. Poszczególne części budynku są rozbierane do konstrukcji, która jest wzmacniana, a z obiektu usuwane są wszelkie niebezpieczne materiały.

Gdy jedna z czterech części jest remontowana, w pozostałych nadal mieszkają ludzie. Po zakończeniu danego etapu lokatorzy będą się wprowadzać, a mieszkańcy następnej części będą wykwaterowani.

Na każdy etap przeznaczono sześć miesięcy. W zmodernizowanym „Lipsku” o jedną trzecią (ze 106 do 88) zmniejszy się liczba mieszkań, ale będą za to większe – jedno– i dwupokojowe, każde z łazienką i częścią kuchenną. W piwnicy budynku znajdą się także lokale użytkowe. Będzie ich osiem.

O tym, kto wróci po remoncie do budynku, decydują różne czynniki. Sprawdzane są płatności czynszów i to, jak dany lokator się zachowuje, czy są na niego skargi innych mieszkańców.

Jeśli wszystko jest w porządku, lokator może po remoncie wrócić do „Lipska”. Jeśli nie, dostanie inny lokal, o niższym standardzie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.