PARTNER PORTALU
  • BGK

Dobry kwartał dla kanalizacji

  • AW    30 marca 2012 - 12:07
Dobry kwartał dla kanalizacji

Pierwszy kwartał 2012 roku był dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jaworznie bardzo owocny. Jaworzno otrzymało 110 mln zł dofinansowania z UE, jest umowa z wykonawcą a ponad 2 tysiące mieszkańców podpisało umowy na dofinansowanie budowy przyłącza kanalizacyjnego.
Jak informuje tamtejszy magistrat, 22 lutego Komisja Europejska w Brukseli pozytywnie zaakceptowała projekt kanalizacyjny w Jaworznie. Procedura sprawdzania projektu trwała blisko 2 lata. Koszt realizacji projektu wynosi 206 mln zł, z czego refundacja ze środków unijnych oszacowana została na poziomie 110 mln zł.
       
Oprócz tego Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jaworznie podpisało umowę z konsorcjum firm ABT Sp. z o. o. na ostatni kontrakt unijnego projektu. Umowa obejmuje budowę Stacji Uzdatniania Wody na ujęciu „Piaskownia” wraz z wodociągiem magistralnym o wartości blisko 19,5 mln zł netto. - Budowa Stacji Uzdatniania Wody i zaopatrzenie mieszkańców gminy w wodę z ujęcia „Piaskownia” spowoduje, że woda wtłaczana do sieci będzie szybciej trafiać do odbiorcy. Ma to istotne znaczenie w procesie „starzenia się wody” i wtórnym rozwoju mikroorganizmów. Ogólniej mówiąc, poprawie ulegnie jakość wody dostarczanej
odbiorcom – zapowiada Józef Natonek, Prezes MPWiK.
    
W pierwszym kwartale, a dokładnie w lutym 2012 roku zakończył się pierwszy etap podpisywania umów zapewniających wykonanie podłączenia kanalizacyjnego. Mieszkańcy Jaworzna, którzy dopełnili niezbędnych formalności oprócz dofinansowania z gminy tj. 50% budowy przyłącza (ale nie więcej niż 2 tyś. zł) po podpisaniu umowy z MPWiK-iem będą mieli możliwość uzyskania dodatkowej dotacji z Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a także rozłożenia części płatności na nieoprocentowane raty.

- Umowy podpisane do 17 lutego będą stanowiły podstawę do wystartowania przez MPWiK w konkursie o dofinansowanie w roku bieżącym. Złożenia wniosku ma nastąpić do końca pierwszego półrocza. Natomiast umowy podpisywane po tej dacie tj. po 17 lutego będą przygotowywane do przyszłorocznego konkursu, w którym MPWiK także wystartuje – zapewnia Sławomir Grucel, rzecznik prasowy MPWiK.
      
Niezawarcie przedmiotowej umowy jednoznacznie wiąże się z sytuacją, w której mieszkaniec nie otrzyma tak wysokiej dotacji. Dlatego też MPWiK zaprasza wszystkie zainteresowane osoby, które do tej pory nie podpisały umowy i nie skorzystały z możliwości dotowania kosztów budowy przyłącza kanalizacyjnego do swej siedziby, w celu zawarcia stosownej umowy. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.