PARTNER PORTALU
  • BGK

Dodatkowe 10 mln na melioracje wsi

  • PAP    11 lipca 2012 - 17:02
Dodatkowe 10 mln na melioracje wsi

Ponad 20 mln zł z unijnych środków zasili wkrótce projekty dotyczące melioracji, ochrony przeciwpowodziowej i retencji na terenach wiejskich woj. śląskiego. W poniedziałek rusza nabór wniosków w tym zakresie, który potrwa do 30 lipca.
Wkrótce - jak poinformował dyrektor wydziału terenów wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego w Katowicach, Jerzy Motłoch, powinna zapaść również formalna decyzja o przeznaczeniu na ten cel dodatkowych 10 mln zł.

"Będzie to część środków przeniesionych z niewykorzystanej puli przeznaczonej na scalanie gruntów. Mamy już potwierdzenie z resortu rolnictwa, że dostaniemy te pieniądze, czekamy teraz na dopełnienie formalności" - powiedział dyrektor.

Rozpoczynający się 16 lipca nabór dotyczy środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w zakresie poprawy i rozwijania infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa przez gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi.

Pieniądze można przeznaczyć m.in. na melioracje, ochronę przeciwpowodziową użytków rolnych oraz tworzenie tzw. małej retencji na obszarach wiejskich. Pieniądze zagospodarowuje Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych.

Skutkiem takich projektów jest m.in. poprawa stosunków wodno-powietrznych w glebie, ochrona użytków rolnych przed powodziami, a także zwiększenie retencji wodnej. Budowane są m.in. przepusty i rowy melioracyjne na obszarach rolniczych, regulowane są cieki wodne.

Wypełnione wnioski wraz z załącznikami należy składać w sekretariacie wydziału terenów wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego w Katowicach przy ul. Dąbrowskiego 23.

Kwota dodatkowych środków przeznaczonych na melioracje zamiast na scalanie gruntów wynika z realnej oceny tego, ile środków będzie można jeszcze w tym roku faktycznie wykorzystać.

Nie będzie to cała pula przeznaczona na scalanie gruntów, jakiej region nie wykorzystał. Z 17 powiatów ziemskich o pieniądze na ten cel wystąpiły jedynie trzy: raciborski, częstochowski i zawierciański.

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 na woj. śląskie przypadło ponad 600 mln zł. Najwięcej niewykorzystanych środków jest właśnie w puli przeznaczonej na scalanie gruntów. Beneficjantami środków na ten cel mogą być wyłącznie powiaty. Samorządowcy przekonują, że gdyby o środki mogły starać się również gminy, beneficjentów mogłoby być więcej.

Rozdrobnienie gospodarstw rolnych jest charakterystyczne dla Śląska. Średnia wielkość jednego gospodarstwa to ok. 6-7 hektarów, dlatego scalanie gruntów (czyli łączenie małych działek w większe kompleksy) jest - w ocenie fachowców - potrzebne, bo większa powierzchnia daje wyższą wydajność i efektywność. Napotyka to jednak na opór społeczny, jest też pracochłonne, wymagające wielu uzgodnień i trudne technicznie - stąd niewykorzystanie części środków.

Z kolei w segmencie dotyczącym gospodarowania rolniczymi zasobami wodnymi potrzeby są znacznie większe niż dostępne obecnie środki. Wnioski złożone wcześniej w regionie na realizację melioracji wodnych opiewały łącznie na 50 mln zł; dodatkowo województwo otrzymało 4 mln zł na zadanie dotyczące małej retencji wodnej.

W woj. śląskim najwięcej środków z PROW wykorzystywano w ramach działania "odnowa i rozwój wsi" na infrastrukturę, przede wszystkim chodzi o budowę wiejskich dróg, wodociągów i kanalizacji, zagospodarowywanie i modernizację centrów wsi, porządkowanie terenów rekreacyjnych, remonty kościołów, wiejskich świetlic i placów zabaw, nowe środki transportu do wywozu odpadów komunalnych.

30 proc. powierzchni woj. śląskiego to tereny wiejskie. Mieszka na nich ok. milion osób, co plasuje region na 5-6 miejscu pod tym względem w Polsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.