PARTNER PORTALU
  • BGK

Dofinansowanie od Banku Gospodarstwa Krajowego dla TBS: Dobry rok dla budownictwa

  • Housemarket.pl    20 grudnia 2016 - 10:09
Dofinansowanie od Banku Gospodarstwa Krajowego dla TBS: Dobry rok dla budownictwa
TBS-y nie mogą narzekać na mijający rok. (fot. pixabay)

• TBS-y złożyły do BGK wnioski o dofinansowanie na ponad 560 mln zł.
• Wszystko dzięki uruchomieniu preferencyjnego finansowania zwrotnego w ramach nowego programu społecznego budownictwa czynszowego, 
• Pozwoli to na budowę 4615 mieszkań.
Wsparcie zostało reaktywowane na podstawie nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

-  W pierwszym naborze Banku Gospodarstwa Krajowego, który zakończył się 29 lutego 2016 r. TBS-y zgłosiły zapotrzebowanie na około 370 mln zł dofinansowania. W drugiej turze zakończonej 30 września było to już około 190 mln zł. W sumie ponad 560 mln zł, które pozwoli na budowę 4615 mieszkań. Dlatego to nie był zły rok – uważa Wiesław Źrebiec, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Budownictwa Społecznego.

Dodaje że projekty z pierwszej transzy są na etapie podpisywania umów, a część budów ruszyła tej jesieni. Jednocześnie TBS-y zostały włączone do Mieszkania Plus jako trzeci filar tego programu. Aktualnie trwają prace na uelastycznieniem programu, w których Izba bierze aktywny udział.

- Ważnym elementem byłoby większe wsparcie w postaci zmniejszenia oprocentowania finansowania zwrotnego, zmiana niektórych warunków uzyskania finansowania, czy przywrócenie poziomu udziału partycypacyjnego. Mamy też nadzieję, że będzie na przykład taka możliwość, aby środki gromadzone w kasach mieszkaniowych przeznaczyć na wkłady partycypacyjne w budownictwie społecznym. Pamiętajmy, że partycypacje są zwrotne. Jeśli komuś się poprawi sytuacja i będzie chciał kupić mieszkanie, korzystając z innego programu, to może odzyskać partycypację, a to nie są małe pieniądze – tłumaczy prezes Źrebiec.

Czytaj więcej TUTAJ

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.