PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolina Słońca pod wodą

  • www.Bezrzecze24.pl    8 sierpnia 2012 - 10:32
Dolina Słońca pod wodą

Ulewa, która przeszła nad Bezrzeczem, po raz kolejny zagroziła mieszkańcom ulicy Bukszpanowej.
„Tak jest od lat, nikt z tym nic nie robi a nam zalewa garaże i domy” – skarżą się mieszkańcy. Każdy ulewny deszcz to układanie worków z piaskiem aby ograniczyć straty w wyniku podtopienia. Mieszkańcy mają już dość tej sytuacji i rozważają złożenie pozwu zbiorowego przeciwko gminie.

„Poziom wody podnosił się w oczach i mogliśmy tylko patrzeć jak zalewa nam garaże i domy. W ogrodzie momentalnie zrobiło się bajoro. Stałam na tarasie a czułam się jak na pomoście” dodaje mieszkanka posesji przy ul. Bukszpanowej.

Na pomoc mieszkańcom ruszyła straż pożarna, która wypompowała wodę na ul. Zaściankową. Na miejscu pojawili się również przedstawiciele gminy.

„Od 5 lat staramy się pozyskać od wojska teren na zbiornik retencyjny” wyjaśnia nam wójt gminy Dobra Teresa Dera. „Każdorazowo staramy się opanować sytuację ale kanalizacji deszczowej nie ma na całym osiedlu. Prace nad projektem kanalizacji deszczowej są obecnie zawieszone na czas przejęcia od Ministerstwa Obrony Narodowej terenu pod zbiornik. Decyzja już zapadła, więc po otrzymaniu terenu prace nad projektem będzie można kontynuować.” dodaje pani wójt.

Zadaniem zbiorników retencyjnych jest magazynowanie wody w okresach jej nadmiaru w celu wykorzystania jej w innym okresie. Mają chronić niżej położone tereny przed powodzią poprzez zatrzymanie wód powodziowych w zbiorniku.

Jak udało nam się dowiedzieć, zbiornik będzie budowany w lesie, poza terenem zabudowanym, na terenie byłego poligonu wojskowego. Mieszkańcom Doliny Słońca pozostaje tylko cierpliwie czekać na rozbudowę sieci kanalizacji deszczowej i mieć nadzieję, że takie anomalie pogodowe nie będą zdarzały się często.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.