PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląskie: Powstaje gazociąg innowacyjny na Polską skalę

  • PAP/MN    24 października 2016 - 11:12
Dolnośląskie: Powstaje gazociąg innowacyjny na Polską skalę
Direct Pipe pozwala realizować przejścia bezwykopowe w zakresie dużych średnic i długości. (fot. sxc.hu)

• Podczas budowy gazociągu Czeszów-Wierzchowice Gaz System zastosował pierwszy raz w Polsce nowatorską technologię Direct Pipe.
• Technologia pozwala budować gazociągi bez robienia wykopów.
• Dotychczas na świecie wykonano tylko 40 tzw. przewiertów w technologii Direct Pipe.
Direct Pipe to rodzaj metody bezwykopowej, stosowanej przy budowie gazociągów. Pozwala ona poprowadzić stalowy rurociąg - o średnicach powyżej 700 mm - pod ciekami wodnymi, w terenach o trudnej topografii, objętych ochroną przyrody czy też niekorzystnymi warunkami geologicznymi.

"Wyjątkowość tej metody polega na połączeniu technologii HDD i mikrotunelowania (...), [co] powoduje, że ograniczenia, które tkwią w obu tych technologiach w dużej mierze przestają być czynnikami utrudniającymi budowę gazociągów. Direct Pipe pozwala realizować przejścia bezwykopowe w zakresie dużych średnic i długości. Bardzo istotny jest również fakt, że efekty uzyskujemy za rozsądną cenę, wyższą o około 20 proc. od kosztów przejścia wykonanego tradycyjną technologią HDD" - powiedział, cytowany w komunikacie spółki - Roland Kośka, kierownik Działu Przygotowania i Monitoringu w Pionie Inwestycji spółki Gaz System.

Czytaj też: Polska dąży do statusu samodzielnego centrum dystrybucji gazu

Jak podkreślono w komunikacie, dzięki zastosowaniu nowatorskiej technologii zniknęło ryzyko zanieczyszczenia wód i cieków płuczką pochodzenia wiertniczego, a przede wszystkim zapewniono bezpieczne dla otoczenia i środowiska prowadzenie robót.

Budowa gazociągu Czeszów-Wierzchowice (woj. dolnośląskie) o długości ok. 14 km i średnicy 1000 mm. połączy podziemny magazyn gazu Wierzchowice z aglomeracją Dolnego i Górnego Śląska.

Przewidywany termin zakończenia budowy gazociągu Czeszów-Wierzchowice to drugi kwartał 2017 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.