PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląskie samorządy otrzymały 75 mln zł na usuwanie skutków powodzi

  • PAP    25 lutego 2014 - 15:33
Dolnośląskie samorządy otrzymały 75 mln zł na usuwanie skutków powodzi

Przedstawiciele dolnośląskich samorządów odebrali w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim promesy powodziowe. W obecnej transzy otrzymają 75 mln zł. Dofinansowanie jest przeznaczone na remonty i odbudowę infrastruktury zniszczonej podczas powodzi w 2013 r.
Rzecznik prasowy urzędu wojewódzkiego Jarosław Perduta powiedział PAP, że w przypadku tego typu zdarzeń pomoc jest zwykle rozkładana na trzy lata. Środki pochodzą z rezerwy celowej z budżetu państwa. "Tym razem transza pomocy przyznanej samorządom wynosi 75 mln zł, jednak już wiemy, że w maju otrzymają one na ten cel kolejne 25 mln. W sumie w ciągu ostatnich pięciu lat dolnośląskie gminy i powiaty otrzymały z budżetu państwa w sumie około 600 mln zł na usuwanie skutków klęsk żywiołowych" - poinformował.

Największymi beneficjentami tegorocznej pomocy z budżetu państwa są: gmina Olszyna, której przyznano 6,5 mln zł, powiat kamiennogórski - 4 mln zł, powiat lubański - 3,75 mln zł, powiat lwówecki - 3,75 mln złotych oraz powiat kłodzki - 3,5 mln zł.

Jak powiedział PAP starosta powiatu lubańskiego Walery Czarnecki, przyznane pieniądze zostaną przeznaczone na remont i odbudowę dróg i mostów na terenie powiatu. "Mam nadzieję, że już w kwietniu, po wyłonieniu wykonawców w postępowaniu przetargowym, rozpoczniemy inwestycje. Niestety przyznana pomoc to jedynie 30 proc. środków, jakie są nam potrzebne na naprawę wszystkich zniszczeń po ubiegłorocznej powodzi. Mamy jednak nadzieję, że w maju otrzymamy kolejną transzę na ten cel" - dodał.

W sumie pomoc finansową na usuwanie skutków ubiegłorocznej powodzi otrzymało 79 dolnośląskich jednostek samorządu terytorialnego.

Promesy powodziowe przekazali przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego z Dolnego Śląska wiceminister administracji i cyfryzacji Stanisław Huskowski wraz z wojewodą dolnośląskim Aleksandrem Markiem Skorupą.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.