PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolny Śląsk chce większej współpracy na rzecz zagospodarowania surowców

  • WNP.pl    31 października 2014 - 15:54

KGHM Polska Miedź, KGHM Cuprum, Wrocławskie Centrum Badań EIT plus oraz Miasto Wrocław będą współpracować na rzecz integracji i efektywnego wykorzystania potencjału naukowego i badawczego znajdującego się w obszarze aglomeracji.
List intencyjny w tej sprawie podpisano w piątek, 31 października, we Wrocławiu.

- Naszym celem jest stworzenie innowacyjnego ekosystemu, który będzie integrował sektor małych i średnich przedsiębiorstw, duży przemysł, jednostki badawcze i fundusze kapitałowe wokół największych wyzwań stojących przed Europą w zakresie polityki surowcowej - mówi Herbert Wirth, Prezes KGHM.

Czytaj też: Wrocław i Gdańsk wśród najbardziej romantycznych miast w Europie

Centrum Badawczo - Rozwojowe KGHM Cuprum to kluczowe zaplecze badawczo - rozwojowe dla KGHM o blisko 50-letniej tradycji. Dostarczanie innowacyjnych rozwiązań oraz wspieranie funkcjonowania Głównego Ciągu Technologicznego wpisane jest w strategię spółki, a realizacja tego celu jest możliwa między innymi dzięki podejmowanej współpracy międzynarodowej.

Czytaj też: Wrocław pod rządami Dutkiewicza: zielona wyspa?

Spółka uczestniczy w wielu projektach europejskich związanych z surowcami mineralnymi oraz kreuje nowe płaszczyzny do współpracy, czego przykładem jest zaangażowanie w Dolnośląski Klaster Surowcowy, koordynowanie Polskiej Platformy Technologicznej Surowców Mineralnych, czy aktywny udział w europejskim partnerstwie dla innowacji w obszarze surowców mineralnych (EIP on Raw Materials).

- Misją spółki jest tworzenie mostu pomiędzy nauką i przemysłem. Chcemy się zbliżać we współpracy z innymi jednostkami naukowymi, badawczymi i przedsiębiorstwami działającymi w ramach aglomeracji miasta Wrocław, co zobrazowane zostało podpisanym dziś listem intencyjnym o współpracy - mówi Monika Hardygóra, prezes KGHM Cuprum.

Deklarowana współpraca polegać ma na realizacji wspólnych projektów B+R (badań i rozwoju) oraz zakłada możliwość ubiegania się i wspierania, w celu pozyskiwania funduszy unijnych na ich realizację. Wyraża także zamiar ubiegania się o granty przeznaczone na rozwój potencjału badawczego, w tym nowoczesnej aparatury badawczej, co pozwoli na zwiększenie możliwości w kreowaniu przełomowych technologii dla sektora surowców mineralnych, w tym przede wszystkim dla globalnej już dziś firmy, jaką jest KGHM.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.