PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolny Śląsk: Inwestycje drogowe za 160 mln zł

  • PAP/jm    5 lipca 2016 - 20:06

• Tylko w I półroczu 2016 r. podpisano umowy na 160 mln zł na inwestycje drogowe w województwie dolnośląskim.
• W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2014-20 samorząd województwa wydatkował już w sumie 530 mln zł na budowę dróg, tj. 70 proc. środków unijnych zaplanowanych na ten okres.
W pierwszym półroczu 2016 r. podpisano kontrakty na 160 mln zł, a w sumie w ramach nowej perspektywy Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2014-20 wydatkowano już 530 mln zł.

- Bardzo nas to cieszy, że tak szybko udało się rozstrzygnąć przetargi i podpisać kontrakty, ponieważ gwarantuje to nam, że uda się w pełni wykorzystać pieniądze unijne. Co warto podkreślić, drogi są budowane w całym regionie, a nie tylko w rejonach dużych miast - powiedział we wtorek (5 lipca) Jerzy Michalak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Kolejne inwestycje

Wicemarszałek zapowiedział, że do 2020 r. powstaną obwodnice wokół takich mniejszych miejscowości, jak m.in. Miękinia, Brzeg Dolny, Góra, Dzierżoniów, Złotoryja, Nieszczyce, Brodowice. Przebudowana będzie również droga wojewódzka 297 na odcinku Bolesławiec - Lwówek Śląski oraz droga wojewódzka nr 323 na odcinku Radoszyce - Gawrony.

Michalak poinformował, że w 2016 r. samorząd z budżetu województwa przeznaczy dodatkowo 110 mln zł na modernizację i przebudowy dróg wojewódzkich we współpracy finansowej z samorządami gminnymi i powiatowymi. Z tych pieniędzy będą również budowane chodniki w mniejszych miejscowościach, leżących przy trasach wojewódzkich.

2,2 mld euro z RPO

RPO dla Dolnego Śląska wynosi 2,2 mld euro. 70 proc. kwoty pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a pozostała część z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Komisja Europejska w grudniu 2014 r. zatwierdziła plan, zgodnie z którym ponad 340 mln euro trafi na rozwój infrastruktury transportowej, 415,5 mln euro zostanie przeznaczonych na przedsiębiorstwa i innowacje, przede wszystkim na badania, rozwój technologiczny firm i wzmacnianie ich konkurencyjności. Pond 392 mln euro zaplanowano na produkcję energii ze źródeł odnawialnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.