PARTNER PORTALU
  • BGK

Dom dla ludzi odrzuconych

  • GK    11 kwietnia 2011 - 15:06
Dom dla ludzi odrzuconych

Tarnowska noclegowania dla bezdomnych udzieliła w tym roku już ponad 690 noclegów osobom w trudnej sytuacji życiowej.
W okresie od stycznia do końca marca tego roku tarnowska noclegowania dla bezdomnych prowadzona przez Fundację Kromka Chleba udzieliła 698 noclegów.

W tym samym okresie ponad 740 skorzystano z łaźni, w której ludziom bezdomnym zapewniono możliwość kąpieli i wyprania rzeczy osobistych.

Tarnowska noclegowania dla bezdomnych prowadzona przez wolontariuszy Fundacji Kromka Chleba istnieje na terenie dawnych zabudowań kolejowych od 2006 roku.

Dysponuje ośmioma miejscami dla mężczyzn i czterema dla kobiet z możliwością zwiększenia ich liczby w okresie np. surowej zimy lub klęski żywiołowej.

W roku 2010 udzieliła ponad 2 tys. noclegów. Blisko 80 proc. korzystających ze schronienia tarnowskiej noclegowni to mężczyźni.

Szacuje się, że w Polsce jest ok. 30-300 tys. osób bezdomnych. Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, za osobę bezdomną uważa się „osobę niezamieszkującą w lokalu mieszkalnym w rozumieniu przepisów o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych i nigdzie niezameldowaną na pobyt stały w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych”.

W okresie zimowym z pomocy noclegowni w całym kraju korzysta ok. 20 tys. osób.

Noclegowania przy ul. Bandrowskiego w Tarnowie czynna jest od jesieni do wczesnej wiosny. Z bezpłatnej łaźni, która oferuje bezdomnym również gorącą herbatę, można korzystać od poniedziałku do piątku przez cały rok.

W tym roku Fundacja Kromka Chleba planuje – we współpracy z Diecezja Tarnowską – rozpoczęcie budowy pierwszego hospicjum stacjonarnego w Tarnowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • autoidea, 2011-04-12 08:42:04

    Nietrudno byloby ogrzac kilka nieuzywanych pomieszczen samorzadowych i umozliwic ludziom bezdomnym nocleg np. 20-8.
  • Promil, 2011-04-11 16:45:25

    powinno powstawać jak najwięcej instytucji które pomagają odrzuconym ludziom.