PARTNER PORTALU
  • BGK

Domy i kamienice w Poznaniu przebadano kamerą termowizyjną

  • PAP    15 kwietnia 2014 - 13:58
Domy i kamienice w Poznaniu przebadano kamerą termowizyjną

- 343 domów jednorodzinnych i 20 kamienic bezpłatnie przebadano kamerą termowizyjną w ramach piątej edycji projektu "Trzymaj ciepło". Dzięki temu właściciele i mieszkańcy mogą zidentyfikować miejsca, w których traci się najwięcej ciepła.
Projekt "Trzymaj ciepło" podsumowano we wtorek na konferencji prasowej.

Akcja trwała od 4 grudnia 2013 roku i trwała do 5 marca 2014 roku. Badania trwające ok. 20-25 minut przeprowadzały 4 zespoły ekspertów, które za pomocą 3 kamer termowizyjnych sfotografowały budynki. Analiza zdjęć pozwala na zidentyfikowanie miejsc, w których utrata ciepła jest największa.

Wszystkie badania muszą zostać przeprowadzone w temperaturze minusowej, o zmroku. Jak zaznaczają organizatorzy pozwala to na przeprowadzenie tylko kilku badań dziennie. Po zakończeniu projektu każdy z uczestników otrzymał raport ze zdjęciem oraz analizą przeprowadzoną przez eksperta.

"Zakładaliśmy, że w tym roku uda nam się przeprowadzić 530 badań. Tegoroczna zima była łagodna, dlatego przeprowadziliśmy mniej badań, niż planowaliśmy. Te, których się nie udało wykonać, zostały przełożone na kolejną edycję" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UM Poznania Leszek Kurek.

Organizatorzy akcji 14 lutego ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne przerwali badania. Mimo tego 28 osób zdecydowało się na wykonanie analizy. Badania 156 budynków jednorodzinnych oraz 10 kamienic, których nie udało się przeprowadzić, zostaną poddanie analizie na początku kolejnej edycji.

W tegorocznej edycji po raz pierwszy przebadano kamienice. "Badanie pokazało, że stan techniczny budynków jest katastrofalny. W większości przypadków konieczne są generalne remonty. W najstarszych budynkach problemem są fasady pozbawione jakiegokolwiek ocieplenia" - przyznał Lurek.

W trakcie pięciu edycji akcji przebadano 2071 budynków jednorodzinne oraz 20 kamienic. Przebadane budynki zostały zlokalizowane na 848 ulicach, a według danych Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu znajduje się 1928 ulic.

Wzorem Poznania podobne akcje przeprowadzano również w Lwówku Śląskim, Wrocławiu i Suwałkach.

Miasto Poznań m.in. za projekt "Trzymaj ciepło" otrzymało nagrodę "Lidera wśród liderów" w konkursie Samorządowy Lider Zarządzania 2012", tytuł "Pozytywista Roku 2012" oraz nagrodę "Green City of the Year".

Partnerami realizacji projektu są przedsiębiorstwa z poznańskiej Grupy Dalkia S.A., które produkują i dostarczają ciepło dla ponad połowy mieszkańców Poznania, a także firma Lisner.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.