PARTNER PORTALU
  • BGK

Dopłata do wody i ścieków bez podatku

  • AT    3 czerwca 2013 - 08:14
Dopłata do wody i ścieków bez podatku

Przyznawane przez samorządy grupom odbiorców dopłaty do płatności za wodę i ścieki nie są przychodem, więc nie powodują konieczności zapłaty podatku - informuje Ministerstwo Finansów.
Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie" zwróciła się do Ministerstwa Finansów o wprowadzenie w ustawie o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) zwolnienia dla dopłat, o których mowa w art. 24 ust. 6 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 123, poz. 858 z późn. zm.). Miało to na celu nie obarczanie odbiorców kosztami inwestycji, które są uwzględnione w opłatach za wodę i ścieki.

Czytaj też: Sposoby na efektywność w branży wodociągowej

Ministerstwo wyjaśniło, że w przypadku dopłat w ogóle nie powstaje przychód w rozumieniu ustawy o PIT. To, że powodują one zmniejszenie opłat dokonywanych przez odbiorcę danego medium, nie ma wpływu na jego zobowiązania podatkowe. Przepis, zgodnie z którym przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń nie ma tu zastosowania.

Na podstawie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę rada gminy przyznaje dopłatę grupie taryfowej, a nie osobom fizycznym. Pieniądze są przekazywane przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu, a nie konkretnym odbiorcom. Osoba fizyczna (podatnik) nie ma wpływu na fakt przyznania dopłaty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (2)

  • fx, 2013-06-04 10:41:23

    A można jaśniej. Dla kogo dopłata nie jest przychodem dla przedsiębiorstwa , czy odbiorcy?
  • Michał Biszkowiecki, 2013-06-03 14:54:40

    Ciekawe...NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: