PARTNER PORTALU
  • BGK

Dopłaty do czynszu Mieszkania plus. Rady gmin zdecydują o kryteriach przyznania wsparcia

  • PAP/JS    26 marca 2018 - 18:11
Dopłaty do czynszu Mieszkania plus. Rady gmin zdecydują o kryteriach przyznania wsparcia
Zgodnie z projektem dopłaty do czynszów mają być adresowane do gospodarstw domowych o określonym limicie dochodów. (fot. pixabay.com)

Możliwość ubiegania się o dopłaty do czynszów mieszkaniowych w pierwszych latach najmu zakłada projekt ustawy, który w poniedziałek (26 marca) został skierowany do konsultacji publicznych. Projekt zakłada, że programem dopłat mogłoby zostać objęte 40 proc. gospodarstw domowych.
  • Zgodnie z projektem dopłaty do czynszów mają być adresowane do gospodarstw domowych o określonym limicie dochodów.
  • Gospodarstwo domowe jednoosobowe będzie mogło ubiegać się o dopłatę, jeżeli jego średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej publikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.
  • W projekcie ustawy wyszczególniono katalog 13 kryteriów, spośród których rada gminy będzie mogła wybierać te najważniejsze decydujące o przyznaniu dopłat do czynszów.

Źródłem finansowania dopłat do czynszów będzie Fundusz Dopłat, ulokowany w Banku Gospodarstwa Krajowego. Ze środków Funduszu finansowane są również inne programy mieszkaniowe, w tym program "Rodzina na swoim", "Mieszkanie dla młodych", program preferencyjnych kredytów na realizację społecznego budownictwa czynszowego, a także program wsparcia samorządów w realizacji budownictwa dla najuboższych.

Ze względu na wygaszenie programów RnS oraz MdM budżet, skierowany na dopłaty, będzie przez pierwsze siedem lat funkcjonowania systemu niższy od dotychczasowej skali wydatków publicznych na cele mieszkaniowe.

Źródłem finansowania systemu dopłat będą środki zaplanowane w Narodowym Programie Mieszkaniowym na realizację systemu wsparcia oszczędzania na cele mieszkaniowe.

Rząd planuje, że pierwsze dopłaty miałyby być przyznawane już w 2019 roku. W 2019 roku na ten cel przewidziano 400 mln zł, w 2020 roku - 800 mln zł, w 2021 roku - 1,2 mld zł, w 2022 roku i w 2023 roku - po 1,6 mld zł, a począwszy od 2024 roku do 2027 roku - 2 mld zł rocznie.

Ponadto zakłada się, że w celu realizacji wypłaty dopłat, Fundusz Dopłat będzie mógł być dodatkowo zasilany środkami ze sprzedaży nieruchomości gruntowych znajdujących się w Krajowym Zasobie Nieruchomości.

Zgodnie z projektem dopłaty do czynszów mają być adresowane do gospodarstw domowych o określonym limicie dochodów.

Gospodarstwo domowe jednoosobowe będzie mogło ubiegać się o dopłatę, jeżeli jego średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej publikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit 60 proc. jest zwiększany o 30 punktów procentowych. Oznacza to, że w przypadku gospodarstwa domowego dwuosobowego limit wynosi 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a w przypadku trzyosobowego - 120 proc.

Wysokość dopłat będzie zależała od kosztów budownictwa mieszkaniowego na danym terenie oraz powierzchni mieszkania. Im bardziej liczne gospodarstwo domowe tym wyższe dopłaty.

Dopłaty będą przyznawane na okres 9 lat. Po 3 i po 6 latach mają być stopniowo zmniejszane. Dodatkowo co 3 lata beneficjenci będą weryfikowani, czy nadal spełniają kryteria dochodowe uprawniające do otrzymywania dopłat.

W projekcie ustawy wyszczególniono katalog 13 kryteriów, spośród których rada gminy będzie mogła wybierać te najważniejsze decydujące o przyznaniu dopłat do czynszów.

W katalogu kryteriów pierwszeństwa wymieniono m.in. wysokość dochodów, ilość dzieci w gospodarstwie domowym, niepełnosprawność jednego z członków gospodarstwa, utrata mieszkania w skutek działania żywiołu bądź katastrofy budowlanej.

Rada gminy może nadać części kryteriów charakter bezwzględnie obowiązujący.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • jan, 2018-03-27 08:49:49

    Jakaś paranoja programem dopłat mogłoby zostać objęte 40 proc. gospodarstw domowych czyli pozostałe 60 % będzie płacić swój czynsz i dokładać się do czynszu tych 40% Czy wy już kompletnie rozum straciliście??? Po co pracować ???? Frajerzy dadzą mi wszystko