PARTNER PORTALU
  • BGK

Dopłaty do kolektorów idą lepiej niż przypuszczano

  • Patrycja Batóg    15 września 2010 - 13:39

Do sześciu banków, które przystąpiły do współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu 45-proc. dopłat do kredytów na kolektory słoneczne, wpłynęło już ok. 700 wniosków na kwotę blisko 9 mln zł.
Większość z nich uzyskała już w bankach decyzję kredytową, a z Narodowego Funduszu ruszyły pierwsze dopłaty. Zdaniem NFOŚiGW jednomiesięczny efekt naboru wniosków na kolektory jest obiecujący.

Dopłaty do kredytów bankowych na zakup i montaż kolektorów słonecznych, zaoferowane w tym roku po raz pierwszy w historii NFOŚiGW osobom fizycznym i wspólnotom mieszkaniowym, sporo zmieniły na rynku producenckim oraz wśród inwestorów indywidualnych.
Znacznie wzrosła liczba kolektorów, które zdobyły unijny certyfikat Solar Keymark (od kilku sprzed roku do kilkunastu obecnie). Oznacza to, że polskie urządzenie nie odbiegają jakościowo od konkurencyjnych produktów w Europie. Duże zainteresowanie tą ofertą, deklarowane w lipcu br. przez wielu Polaków, jeszcze przed uruchomieniem akcji dopłatowej, przynosi pierwsze efekty.

Bank Ochrony Środowiska na podstawie liczby napływających wniosków kredytowych ocenił, że pula dofinansowania przyznana mu na ten rok z NFOSIGW szybko się skończy, wystąpił więc z wnioskiem do Narodowego Funduszu o przesunięcie części kwoty zaplanowanej dla tego banku na 2012 rok. Zarząd NFOŚiGW przychylił się do tego wniosku, zwiększając do 2 mln tegoroczne wsparcie dla klientów na kolektory słoneczne do podgrzewania wody użytkowej.

„Przewidujemy, że jeszcze w tym roku, do końca sezonu budowlanego, zainteresowanie nadal będzie duże. Według niektórych producentów również zimą inwestorzy będą chcieli montować kolejne zestawy kolektorowe na własnych budynkach.” - podaje NFOŚiGW w komunikacie.

Na 45-proc. dofinansowanie (brutto) Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaplanował na trzy kolejne lata kwotę 300 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.