PARTNER PORTALU
  • BGK

Doprowadzą miejskie drogi do poziomu

  • chelmonline.pl    1 lipca 2011 - 17:58

Różnice pomiędzy wysokością włazu od studzienki a powierzchnią asfaltu dają się we znaki wszystkim użytkownikom chełmskich dróg. Kierowcy muszą niekiedy slalomem omijać niebezpiecznie obniżenia lub liczyć się z uszkodzeniem auta. Miasto zafunduje nowe studzienki.
Najgorzej jest po zimie. W niektórych miejscach włazy znajdują się nawet kilkanaście centymetrów poniżej asfaltu. Powszechnie obowiązuje opinia o zapadających się studzienkach. Jak tłumaczą władze Chełma, przyczyna leży gdzie indziej.

 - To nie zapadające się studzienki, ale podnoszenie gruntu powoduje różnice w poziomach. Taka sytuacja występuje w całej Polsce, lecz u nas ze względu na specyficzne podłoże jest szczególnie zauważalna i dotkliwa – tłumaczy prezydent Agata Fisz ( sprawdź jej notowania/zabierz głos). – Na wiosnę część dróg wraca do stanu pierwotnego, są jednak miejsca gdzie różnice pomiędzy poziomem asfaltu i włazu pozostają.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które jest zarządcą sieci kanalizacyjnej rozpoczęło już testowanie nowych technologii, które zapobiegać mają takim zjawiskom. W ramach tegorocznych prac związanych z wymianą i naprawą studzienek, zastosowano w kilku miejscach nowe rozwiązania – tak zwane włazy bezkołnierzowe i samopoziomujące.

- Zaletą włazów samopoziomujących jest elastyczność pracy z gruntem. W zimie, kiedy mróz powoduje podniesienie asfaltu, właz podnosi się razem z nim, a w jezdni nie powstają uciążliwe dla kierowców zagłębienia – informuje Marian Tarasewicz kierownik Działu Techniczno-Inwestycyjnego MPGK.

Technologia umożliwiającą montaż włazów osadzonych nie na studzienkach lecz w asfaltowej nawierzchni ulicy jest niestety bardziej kosztowna niż dotychczas stosowane rozwiązania. Miejska spółka ma jednak nadzieję, że stosując nawet droższe włazy oszczędności pojawią się na częstych remontach obecnie istniejących studzienek.

- Cały czas monitorujemy miejsca, w których zastosowano nowe rozwiązanie. Jeśli po najbliższej zimie ta technologia okaże się skuteczna również na chełmskie warunki, podejmiemy starania o sukcesywną wymianę innych włazów – dodaje Tarasewicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • dlugoletni mieszkaniec Ch, 2011-07-03 17:24:14

    Studzienki tylko przy kraweznikach tak juz sie robi w Polsce