PARTNER PORTALU
  • BGK

Dostawcy prądu i gminy w sporze o oświetlenie uliczne

  • wnp.pl    14 kwietnia 2017 - 13:48
Dostawcy prądu i gminy w sporze o oświetlenie uliczne
Poza sprawami własnościowymi także utrzymanie oświetlenia w należytym stanie technicznym, co kosztuje jest przyczyną sporów (fot.pixabay)

Od października 2015 roku do czerwca 2016 roku wspólnie z urzędami gmin zinwentaryzowaliśmy cały majątek oświetlenia ulicznego na terenie naszego działania. Te prace wykazały, że jest część majątku, którego własność jest sporna - mówi Jan Frania, wiceprezes zarządu PGE Dystrybucja.
W przeszłości przedsiębiorstwa energetyczne i gminy zgłaszały wobec siebie różne pretensje na tle zarządzania oświetleniem ulicznym. Jak te relacje wyglądają obecnie?

- Jeśli chodzi o sytuację formalno-prawną to wydawałoby się, że jest klarowna, bo ustawa prawo energetyczne jasno mówi, że do zadań własnych gminy należy finansowanie kosztów energii elektrycznej pobranej przez punkty świetlne oraz kosztów ich budowy i utrzymania.

Jednak w praktyce sytuacja już nie jest tak prosta i jednoznaczna. Pierwsza sprawa to kwestia uregulowań własnościowych. Mianowicie część majątku oświetleniowego jest własnością gmin, znaczna część jest nasza, a jest też część majątku, w przypadku którego ze względu na zaszłości historyczne trudno ustalić prawo własności. Niekiedy trudno naprawdę ustalić co jest czyje.

Jak zamierzacie wybrnąć z tej sytuacji?

- Od października 2015 roku do czerwca 2016 roku wspólnie z urzędami gmin zinwentaryzowaliśmy cały majątek oświetlenia ulicznego na terenie naszego działania. Te prace wykazały , że jest część majątku, którego własność jest sporna.

Postanowiliśmy zatem jako spółka jeszcze raz się temu przyjrzeć i do końca kwietnia br. ustalić ostatecznie co jest nasze, a co nie. Jednocześnie rozesłaliśmy do gmin ankiety z pytaniem , czy chcą, żebyśmy to my konserwowali ich oświetlenie, czy nie, bo jest i tak, że gminy mają swoich konserwatorów. To jest ważne, bo poza sprawami własnościowymi także konserwacja, czyli utrzymanie oświetlenia w należytym stanie technicznym, co kosztuje, jest przyczyną sporów.

Cały wywiad czytaj na wnp.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.