PARTNER PORTALU
  • BGK

Dotacja na kanalizację i wodociągi we Wrocławiu

  • AT    17 lutego 2014 - 17:03
Dotacja na kanalizację i wodociągi we Wrocławiu

Wrocławskie MPWiK otrzymało 26,7 mln zł z największego unijnego programu Infrastruktura i Środowisko na zmodernizowanie kanalizacji i wodociągów
Marek Mielczarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławia i Zdzisław Olejczyk, prezes MPWiK podpisali ważną dla Wrocławia umowę na europejską dotację na budowę i modernizację ponad 10 km sieci wodno-kanalizacyjnej. Dzięki 26,7 mln zł z największego unijnego programu Programu Infrastruktura i Środowisko znikną nieszczelne szamba przy nieskanalizowanych jeszcze ulicach Wrocławia. W efekcie nowych inwestycji mniej zanieczyszczeń będzie dostawało się do Odry.

Wartość inwestycji wrocławskiego MPWiK to ponad 51 mln zł. W wyniku prac, których zakończenie jest planowane na czerwiec 2015 r. wzrośnie stopień skanalizowania miasta z 97,9 proc. do 98,2 proc. Ponad tysiąc mieszkańców zostanie podłączonych do kanalizacji. Z wodociągów i kanalizacji skorzysta także Nowy Szpital Wojewódzki (obiekt ma 0,5 tys. łóżek). Projekt obejmujący łącznie budowę i modernizację 6,7 km kanalizacji i 3,8 km wodociągów to 16 zadań inwestycyjnych, z czego 5 zadań jest w trakcie realizacji, 3 rozpoczną się w bieżącym roku a 8 jest już zakończonych.

Czytaj też:  Samorządów nie stać na kanalizację więc oszukują mieszkańców

W budowie jest sieć kanalizacyjna i wodociągowa dla Nowego Szpitala Wojewódzkiego, przebudowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w ul. M. Curie-Skłodowskiej oraz przebudowa kanalizacji w ul. Purkyniego. W roku 2014 planowane jest uruchomienie pozostałych 3 zadań, tj.: modernizacja kolektora Północnego oraz budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Kutrzeby i Borowskiej. Zrealizowano już prace przy budowie kanalizacji i przebudowie sieci wodociągowej w ul. Bengalskiej, Woskowej i Alei Róż. Zmodernizowano także kanalizację w ul. Grabiszyńskiej, Pl. Bankiera i Lompy. Wybudowano magistrale wodociągowe w ul. Grodzkiej, Sikorskiego i Agrestowej.

Projekt MPWiK „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej we Wrocławiu – Etap VI” nie jest jedynym, który zyskał unijne wsparcie. W czerwcu ubiegłego roku pomiędzy MPWiK a WFOŚiGW we Wrocławiu, który jest instytucją wdrażającą na Dolnym Śląsku Program Infrastruktura i Środowisko, została zawarta umowa na dotację w kwocie ponad 35,5 milionów złotych.

Za te środki zostanie wybudowane około 46 kilometrów sieci kanalizacyjnej. Z nowych inwestycji skorzystają mieszkańcy osiedli: Zakrzów, Pawłowice, Zgorzelisko, Ratyń oraz ul. Gagarina, Dolnobrzeskiej i Okulickiego. Koszt projektu wyniesie ponad 71 milionów złotych.

Stan środowiska w stolicy Dolnego Śląska poprawiają także inne inwestycje realizowane w całym regionie. Należy pamiętać, że woda dla Wrocławia płynie m.in. przez Ziębice, Strzelin, Oławę i Siechnice. To gminy, które dzięki inwestycjom w ochronę środowiska przyczyniają się do polepszenia czystości Oławy.

Ta rzeka jest jednym ze źródeł wody pitnej dla wrocławian. Samorządowe inwestycje są możliwe dzięki wsparciu w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz  z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.  Gmina Strzelin zbudowała ponad 70 kilometrów sieci wodociągowej i zmodernizowała oczyszczalnię ścieków. Prace zakończone w 2012 roku kosztowały ponad 79 milionów złotych.

Gmina ziębice zainwestowała w 25 km kanalizacji i zmodernizowała oczyszczalnię ścieków. Oławski samorząd zainwestował około 71 milionów złotych w poprawę gospodarki wodnej. W niecałe dwa lata gmina zmodernizowała oczyszczalnię ścieków. Prócz tego zbudowała 50 kilometrów nowej kanalizacji. Czystość rzeki Oławy warunkują również inwestycje w Gminie Siechnice. Ogółem powstało tam 13 km nowych rurociągów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.