PARTNER PORTALU
  • BGK

Dotacje dla Łap i na odnawialną energię

  • AZA    7 grudnia 2010 - 20:55
Dotacje dla Łap i na odnawialną energię

Zarząd Województwa podlaskiego pod przewodnictwem marszałka Jarosława Dworzańskiego podjął we wtorek 7 grudnia kilka decyzji, dotyczących podziału środków z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Jedną z nich jest sprawa wsparcia samorządu Łap. To miasto w ostatnich latach boryka się z kryzysem gospodarczym i wysokim bezrobociem. Żeby poprawić sytuację, władze miasta starały się o pieniadze z RPOWP, które pozwolą przygotować tereny inwestycyjne, niezbędne do utworzenia podstrefy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Na dzisiejszym posiedzeniu marszałkowie podjęli decyzję o dofinansowaniu inwestycji. Łapy otrzymają 5,16 mln zł wsparcia, czyli nieco ponad 70 proc. kosztów inwestycji (7,35 mln zł). Dotacja z RPOWP pozwoli na uzbrojenie prawie 12 – hektarów terenu, użytkowanego kiedyś przez Cukrownię Łapy. Wybudowane zostaną drogi wewnętrzne, oświetlenie, sieć wodociągowa, kanalizacja deszczowa i sanitarna. Wcześniej sporządzona zostanie niezbędna dokumentacja techniczna. Inwestycja zakończy się w 2012 roku.

Z dotacji z RPOWP na podobne inwestycje skorzystały wcześniej Białystok (dotacja to prawie 44 mln zł) i Wysokie Mazowieckie (ponad 2,7 mln zł). Z kolei w Zambrowie, przy wsparciu ponad 6 mln zł z RPOWP, rozbudowuje się park przemysłowy w budynkach po zakładach „Zamtex”.

Kolejne kwoty z RPOWP wspomogą także rozwój podlaskich przedsiębiorstw. Agencja Rozwoju Regionalnego "ARES" w Suwałkach otrzyma dotację na poręczenia kredytowe dla firm. Przyznane dziś przez Zarząd Województwa dofinansowanie warte jest 15,75 mln zł. Łącznie z przyznanym już wcześniej wsparciem, wartość środków z RPOWP przeznaczonych na poręczenia i pożyczki dla firm przekracza 115 mln zł.
 
Inny ważny konkurs dotyczył wykorzystania energii odnawialnej. Grajewo, Bielsk Podlaski, Białystok, Łomża – w tych miastach wykorzystywana będzie energia słoneczna i wiatrowa. Zarząd Województwa podjął decyzję o dofinansowaniu tych projektów. Dotacje na tego typu przedsięwzięcia zarezerwowane są w piątym priorytecie RPOWP Rozwój infrastruktury ochrony środowiska.

Łącznie wszystkie inwestycje warte są ponad 29 mln zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego przekracza 18 mln zł. Trzy projekty zostaną zrealizowane przez miejskie samorządy. W Łomży baterie solarne wykorzystywane będą w budynkach użyteczności publicznej. Grajewo zmodernizuje swój system ciepłowniczy. Białostocki „Elektryk” ogrzewany będzie energią wiatrową i słoneczną. Z kolei w Bielsku Podlaskim z czystej energii korzystać będzie szpital. Po dotację sięgnęła także firma, która zainwestuje w elektrownię wiatrową na Suwalszczyźnie.

Na jesień przyszłego roku planowany jest jeszcze jeden konkurs na dofinansowanie inwestycji związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.