PARTNER PORTALU
  • BGK

Dotacje na oszczędzanie energii w Wielkopolsce

  • Patrycja Batóg/lk    21 grudnia 2010 - 13:17
Dotacje na oszczędzanie energii w Wielkopolsce

Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu podpisał umowy z gminami Pobiedziska, Jarocin i Swarzędz na dofinansowanie projektów redukujących zużycie energii przez gminne budynki.
Przedsięwzięcia będą dofinansowane w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wsparcie dla infrastruktury energetycznej przyjaznej środowisku wynosi ponad 5 mln zł.

Gmina Pobiedziska za 2,8 mln zł będzie redukować zużycie energii i emisję zanieczyszczeń w budynkach użyteczności publicznej. Otrzymała na ten cel blisko 2,4 mln zł dofinansowania.

Gmina Swarzędz dofinansowanie w wysokości ponad 2,7 mln zł przeznaczy na termomodernizację czterech szkół. Prace obejmowały m.in. częściową wymianę okien i parapetów, ocieplenie murów i dachów materiałami izolacyjnymi, położenie nowych tynków i malowanie elewacji. Całkowity koszt projektu to ponad 3,2 mln zł.

Gmina Jarocin uzyskała unijne dofinansowanie na termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Kwota 4,7 mln złotych częściowo przeznaczona zostanie na remont sześciu budynków. Tym samym do końca roku 2011 wszystkie budynki oświatowe z terenu gminy Jarocin, które tego wymagają, zostaną poddane termomodernizacji. Pozostałe środki będą stanowiły refundację kosztów, jakie gmina poniosła na tego typu inwestycje w latach 2007-2010.

Przeprowadzone w ramach projektu inwestycje zabezpieczą obecną infrastrukturę budynków przed działaniem warunków atmosferycznych. W niemal wszystkich obiektach zostanie także wymieniona zużyta stolarka okienna i drzwiowa.

Głównym celem przeprowadzonych termomodernizacji jest obniżenie kosztów ogrzewania. Dzięki realizacji projektu znacznie obniży się zapotrzebowanie na energię cieplną. Na zrealizowanych już inwestycjach oszczędność finansowa to kwota ponad 270 tys. złotych rocznie.

W przypadku budynków na których nie dokonano jeszcze termomodernizacji oszczędności oszacowano zgodnie z audytami energetycznymi. Kwotę oszacowano wstępnie na ponad 170 tys. w skali roku. Łącznie daje to ponad 440 tys. Wkład własny gminy w realizację projektu zwróci się w ciągu dwóch lat.

Czytaj też:

Dotacje dla Łap i na odnawialną energię

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.