PARTNER PORTALU
 • BGK

Dramatyczna sytuacja w GOAP-ie. Potrzebny jest kolejny kredyt

 • bad    23 marca 2015 - 13:49
Dramatyczna sytuacja w GOAP-ie. Potrzebny jest kolejny kredyt

Kadr ze spotu GOAP-u z jesieni 2014 roku. Fot. Vimeo

W najbliższą środę (25 marca) Związek Międzygminny GOAP utraci płynność finansową, jedynym ratunkiem jest kredyt w wysokości 18 mln zł. W tej sytuacji Poznań rozważa wystąpienie ze Związku.
Piętrzą się kłopoty finansowe Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej. Na początku roku GOAP-owi groziła utrata płynności finansowej, konieczne było zaciągniecie kredytu na 25 mln złotych. Okazuje się jednak, że nadal nie udaje się wyprowadzić związku na prostą.

Barbara Kaczmarska-Zeidler, pełniąca obowiązku głównej księgowej w GOAP-ie informuje w „Głosie Wielkopolskim”, że 25 marca GOAP utraci płynność finansową (zabraknie 1 mln zł), a 19 czerwca zabraknie 15 mln zł. Bez kredytu GOAP nie będzie mógł regulować bieżących zobowiązań.

Kłopoty GOAP-u mogą postawić w bardzo trudnej sytuacji należące do niego gminy (oprócz Poznania Związek tworzy osiem okolicznych gmin). Już w lutym pisaliśmy, że znalazły się one w potrzasku. Nie mogą wystąpić ze Związku, ponieważ dla części z nich oznaczałoby to wejście komisarza.

Teraz bank żąda, by gwarantem spłaty kolejnego kredytu były gminy, należące do Związku. Co w tej sytuacji robi Poznań? Zastanawia się nad wystąpieniem ze Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej.

- Jestem przeciwny takiemu rozwiązaniu. Wszystkie działania rozbijające GOAP są dziś niepotrzebne. Konieczne byłoby odsunięcie od GOAP-u polityków i dopuszczenie fachowców, którzy mają doświadczenie w zarządzaniu taką organizacją – komentuje dla Portalu Samorządowego Bernhard Skiba z East Europe Consulting Company.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • nlc, 2015-03-26 11:00:44

  super !!!! ustawić pod ratuszem, na każdym narożniku miasta stalowe kontenerowe śmierdzące badziewie
 • Odsunąć polityków..., 2015-03-24 20:12:20

  To dla fachowców których jak twierdzi Berrnharrd Skiba nie GOAP - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/system-z-nakla-sprawdzilby-sie-i-w-duzych-miastach,59012.html
 • mp1248, 2015-03-24 10:16:10

  Rozgonić bandę. Do stycznia b.r miałem pojemnik(dla 12 osób) 1100litrów opróżniany co tydzień. Teraz mam 500ltr opróżniane co 2 tygodnie. Co będzie jak nastaną upały?