PARTNER PORTALU
  • BGK

Drogie zimowe utrzymanie dróg

  • AW    27 stycznia 2011 - 10:26
Drogie zimowe utrzymanie dróg

Tegoroczna zima przysparza wszystkim sporo kłopotów i jest bardzo kosztowna. W Gdyni w dwóch ostatnich miesiącach minionego roku walka ze skutkami zimy kosztowała ok. 8 mln zł.
Odśnieżanie, posypywanie dróg, wywóz śniegu - służby miejskie zimą mają pełne ręce roboty. Gdynia podsumowała dotychczasowe wydatki związane z mroźną porą roku.

Z obliczeń miejskich urzędników wynika że najdroższym dniem zimy do tej pory był 14 grudnia 2010 r., kiedy to koszt utrzymania jezdni i chodników wyniósł ok. 430 tys. zł. W ciągu doby spadło wtedy 14 cm śniegu. Tego dnia pojazdy uczestniczące w Akcji Zima posypały środkami chemicznymi jezdnie o długości ponad 5 600 km, pługując bez posypywania ok. 2 700 km.

Z terenu miasta wywożono również zalegający śnieg. W okresie od grudnia 2010 r. do stycznia 2011 r. z Gdyni wywieziono 12 878 m3 śniegu, co kosztowało 215 970 zł. Śnieg wywożono w pierwszej kolejności:

- z rejonu skrzyżowań i przejść dla pieszych (z miejsc, w których zgromadzony śnieg stwarzał zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego i pieszego, ze szczególnym uwzględnieniem rejonów szkół, przedszkoli i przychodni);

- z pasów drogowych usytuowanych na terenach o zwartej zabudowie mieszkaniowej w dzielnicach: Dąbrowa, Chwarzno, Oksywie, Pogórze, Chylonia, Redłowo, Orłowo;

- z rejonu miejsc postojowych objętych Strefą Płatnego Parkowania.

Niestety, zima bardzo mocno wpłynęła na pogorszenie stanu technicznego nawierzchni gdyńskich ulic. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni  stara się usuwać skutki mrozów i roztopów.

- W styczniu br. wbudowano ok. 240 ton masy bitumicznej. Koszt tych robót wyniósł ok. 255 tys. zł. Prace prowadzono m.in. na ulicach: Morskiej, Wielkopolskiej, Chwaszczyńskiej, Al. Zwycięstwa, Płk. Dąbka, Hutniczej, Unruga - wymienia zespół prasowy gdyńskiego magistratu.

Remonty te mają jednak charakter doraźny. Jak zapewnia UM, z chwilą poprawy warunków atmosferycznych ZDiZ przystąpi do docelowych napraw nawierzchni ulic.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.