PARTNER PORTALU
  • BGK

Drogo jak w Gdańsku i w Warszawie

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    2 marca 2011 - 06:54
Drogo jak w Gdańsku i w Warszawie

Ceny usług komunalnych w największych polskich miastach mocno się różnią. Najdrożej wypadają stolica i Gdańsk. Najmniej na wodę, ogrzewanie czy transport miejski wydają mieszkańcy Lublina i Katowic.
„Rzeczpospolita” przyjrzała się kosztom życia w dziesięciu największych miastach Polski. Porównała ceny usług miejskich, takich jak dostawa wody, ogrzewania, wywóz śmieci, ale też koszty przejazdów komunikacją miejską i taksówkami czy opłaty za parkowanie w centrach miast.

Największe dysproporcje występują w opłatach za ciepło, wodę i wywóz śmieci. Skrajne różnice w stawkach za jednostkę ciepła dochodzą do 100 proc., za wodę do 80 proc., a za wywóz śmieci do 70 proc.

W czołówce najdroższych dziesięciu miast znajdują się kolejno: Gdańsk, Warszawa i Wrocław. Nad morzem drogie są ciepło i taksówki, we Wrocławiu woda, parkowanie i ogrzewanie, w Warszawie zaś większość usług osiąga wysokie ceny.

Najtańsze miasta to Lublin, Katowice i Kraków. W Lublinie prawie wszystkie usługi są znacznie tańsze niż w pozostałych miastach, ale też zarobki dużo niższe. W 2010 r. średnie wynagrodzenie w Lublinie wyniosło 3 tys. zł brutto, podczas gdy w Warszawie było to 5 tys. zł. W Katowicach tanie są parkowanie i ogrzewanie, w Krakowie woda i ciepło – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.