PARTNER PORTALU
  • BGK

Drogowiec już nie popłynie

  • PAP    7 stycznia 2011 - 15:48

Starostwo w Wadowicach nie pozstawia złudzeń. Potrzebny jest nowy prom, bo remont "Drogowca", którym przeprawiano się przez Wisłę, okazał się zbyt drogi.
Prom "Drogowiec", który zatonął podczas powodzi i został wyłowiony latem, nie wróci już na Wisłę. Zbadała go komisja Państwowego Rejestru Statków. Starosta wadowicki Jacek Jończyk poinformował dziennikarzy, że ekspertyza stanu technicznego "Drogowca" nie pozostawia złudzeń - przywrócenie mu dawnej świetności, by mógł wrócić na rzekę, jest zbyt kosztowna. Trzeba byłoby wydać tyle, ile kosztuje budowa nowej przeprawy.

Jończyk dodał, że powiat ma w planach zakup nowej przeprawy. Zamówił już wycenę w jednej ze stoczni. Na ten cel trzeba będzie jednak znaleźć w budżecie około 250 tysięcy złotych. Okazało się bowiem, że poprzednie władze powiatu nie ubezpieczyły promu.

Samorządowiec ma nadzieję, że część kosztów budowy pokryje położony po drugiej stronie rzeki - powiat chrzanowski. Wkrótce obaj starostowie będą w tej sprawie rozmawiać.

Przeprawa na Wiśle łączy Spytkowice z Alwernią. Skraca drogę o kilkadziesiąt kilometrów. Gdy podczas powodzi w maju ubiegłego roku poziom Wisły osiągnął kulminację - ślad po promie zaginął. Latem wylowiono go z rzeki. Od tej pory rdzewieje na brzegu Wisły.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.