PARTNER PORTALU
  • BGK

Drożej za wodę i ścieki w Toruniu

  • PAP    19 lutego 2013 - 17:14
Drożej za wodę i ścieki w Toruniu

Projekt podwyżki opłat za wodę i odprowadzanie ścieków o 6,5 proc., która ma obowiązywać od 1 kwietnia, rozpatrzą w czwartek toruńscy radni. Konieczność podniesienia stawek Toruńskie Wodociągi uzasadniają wzrostem kosztów związanych z inwestycjami.
"Do tej pory łączna stawka za wodę i ścieki wynosi 7,59 zł. Proponujemy podniesienie cen o 6,5 proc, czyli daje to łączną kwotę 8,08 zł" - poinformowała we wtorek dziennikarzy Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, skarbnik Torunia.

Jak uzasadniła, przyczyną podwyżek są nowe inwestycje Toruńskich Wodociągów i ich amortyzacja.

"Na przykład eksploatacja stacji mechanicznego osuszania odpadów powoduje wzrost kosztów o milion zł, co wynika z wyższych kosztów zużycia energii elektrycznej i gazu. Mimo wzrostu stawek ceny wody w Toruniu, w stosunku do aglomeracji o podobnych wielkościach, od lat należą do najniższych w kraju" - zaznaczyła skarbnik.

Czytaj też:  Spadają podatkowe dochody gmin. Szczegóły...

Ostateczną decyzję w sprawie podwyżek zaproponowanych przez Toruńskie Wodociągi i zaakceptowanych przez prezydenta podejmą w czwartek radni. Wobec zdecydowanej większości głosów, jaką dysponują w tym gremium kluby popierające obecnego prezydenta miasta, przyjęcie uchwały w zaproponowanym kształcie wydaje się pewne.

Po zaakceptowaniu podwyżki w proponowanej wysokości od 1 kwietnia cena metra sześciennego wody dla gospodarstw domowych ma wynosić 3,61 zł (było 3,33 zł), a za odprowadzenie metra sześciennego ścieków trzeba będzie zapłacić 4,47 zł (było 4,26 zł). Wzrośnie także opłata abonamentowa za odczyt wodomierza lub urządzenia pomiarowego do 5,13 zł (było 4,97 zł).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.