PARTNER PORTALU
  • BGK

Droższe bilety autobusowe w Kielcach

  • PAP    1 marca 2013 - 16:14
Droższe bilety autobusowe w Kielcach

Od piątku o 60 groszy wzrosły ceny jednorazowych biletów komunikacji miejskiej w Kielcach. Bilet jednorazowy normalny kosztuje 3 złote. Miasto wprowadziło także elektroniczną Kielecką Kartą Miejską.
Jak poinformował dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach Marian Sosnowski, wzrosła także cena biletu godzinnego z 2 zł 60 gr - do 3 zł 20 groszy, oraz biletu dobowego z 9 zł do 10 zł.

Kolejną nowością wprowadzoną przez ZTM jest rezygnacja z opłaty za bagaż. Miasto rezygnuje także z biletów na konkretne trasy np. dom-szkoła-dom. Będą obowiązywały wyłącznie bilety sieciowe.

Czytaj też: Jazdą na gapę protestowali przeciw drogim biletom

Wprowadzona przez Zarząd Transportu Miejskiego Kielecka Karta Miejska do czerwca będzie pełniła funkcję wyłącznie biletu okresowego. Miasto zapowiada jednak, że od czerwca będzie pełniła także rolę "elektronicznej portmonetki", pozwalającej na opłacenie jednorazowego przejazdu. Cena takiej usługi będzie zależała od długości trasy (liczby przejechanych przystanków) i będzie się wahała od 2 zł 30 gr do 2 zł 80 gr.

Przed wprowadzeniem funkcji "elektronicznej portmonetki", kielecki ZTM planuje dużą kampanię informacyjną, prezentującą działanie karty miejskiej oraz szczegóły taryfy.

Wprowadzenie całego systemu elektronicznej Kieleckiej Karty Miejskiej kosztowało ok. 5 mln zł, przy 85-proc. wsparciu Unii Europejskiej. W przyszłości karta może być stosowana także jako bilet parkingowy, czy wejściówka do muzeum lub na basen. "Uzależnione będzie to jedynie od tego, czy usługodawcy wprowadzą czytniki pozwalające na wykorzystanie dodatkowych funkcji karty" - powiedział w piątek PAP Sosnowski.

Do tej pory ZTM przyjęło ok. 5 tys. wniosków o wydanie karty miejskiej. Miasto wydało 1 tys. kart. Osoby, które nie otrzymały elektronicznego biletu, korzystają ze starych biletów. Będą one ważne do końca maja - poinformował Sosnowski.

Komunikacja miejska w Kielcach opiera się wyłącznie na liniach autobusowych. Jej organizacją zajmuje się Zarząd Transportu Miejskiego, będący jednostką budżetową gminy Kielce. ZTM nadzoruje pracę 150 autobusów, które łącznie pokonują 12,4 mln kilometrów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.