PARTNER PORTALU
  • BGK

Druga elektownia atomowa w Kopaniu?

  • wzp.pl    27 kwietnia 2010 - 10:36
Druga elektownia atomowa w Kopaniu?

Zachodniopomorski Kopań, Warta-Klempicz i Nowe Miasto to trzy równorzędne propozycje dla lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej.
Od 16 marca 2010 r. znany jest już ranking możliwych lokalizacji dwóch elektrowni jądrowych w Polsce. Na pierwszym miejscu uplasował się Żarnowiec, a tuż za nim Warta-Klempicz, Kopań (gmina Darłowo) i Nowe Miasto.

Zdaniem Hanny Trojanowskiej, pełnomocnika rządu ds. energetyki jądrowej, te trzy ostatnie lokalizacje należy traktować na równi w rozważaniach nad lokalizacją drugiej elektrowni jądrowej.

Rankingowa kolejność jest wynikiem analizy uwarunkowań środowiskowych, kryteriów bezpieczeństwa oraz wymagań technologicznych.

Według ekspertów, którzy dokonywali analizy poszczególnych lokalizacji na zlecenie Ministerstwa Gospodarki, Żarnowiec zyskał przewagę nad Kopaniem przede wszystkim w zakresie możliwości przyłączeniowych i przesyłowych Krajowej Sieci Elektroenergetycznej oraz warunków geologicznych i tektonicznych. Trzeba podkreślić, że Kopań "wygrał" bezapelacyjnie z Żarnowcem, jeśli chodzi o dostępność wód chłodzących, jakimi powinien być chłodzony reaktor. Pozostawił także w tyle Nowe Miasto i Wartę-Klempicz.

Lokalizacja żarnowiecka podbiła także swoją punktację dobrymi ocenami kryterium bezpieczeństwa jądrowego i wpływu na środowisko. Ale już pod kątem rozbudowy infrastruktury w obrębie wspomnianych lokalizacji Kopań uzyskał jednakową punktację z Żarnowcem i Wartą-Klempicz, pozostawiając przy tym daleko za sobą Nowe Miasto. Również pod względem możliwości transportu powietrznego, lądowego i wodnego oraz odległości od stacji kolejowych, lotnisk, portów Kopań nie ustępuje w punktacji Żarnowcowi, Warcie-Klempicz, a nad Nowym Miastem nawet osiągnął przewagę. Warto również wspomnieć, że Kopań ma takie same atuty jak Żarnowiec, biorąc pod uwagę warunki sejsmologiczne i hydrologiczne, demograficzne czy meteorologiczne. Kopańska lokalizacja tak jak żarnowiecka dysponują porównywalnym wyborem kierunków ewakuacyjnych.

- Cieszy mnie, że lokalizacja w Kopaniu uzyskała aprobatę rządu, a mieszkańcy Zachodniopomorskiego popierają rozwój energetyki jądrowej. Budowa elektrowni zaowocuje atrakcyjnością inwestycyjną województwa, rozwojem nauki i gospodarki w regionie. Województwo Zachodniopomorskie jest świetnie przygotowane do budowy elektrowni jądrowej – tak komentował wyniki rankingu Wojciech Drożdż, członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, na łamach specjalnego dodatku do dziennika „Rzeczpospolitej”, przygotowanego przez Departament Energii Jądrowej Ministerstwa Gospodarki we współpracy ze spółką GEOLAND Consulting International.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (2)

  • Bozena Rainczuk, 2010-04-27 14:06:34

    Bla,bla,bla.....mieszkancy Zachodniopomorskiego popierają rozwój energetyki jądrowej.....a wiedza mieszaknycy Zachodniopomorskiego np. jakie sa zasoby rudy uranowej na swiecie albo gdzie beda skladane odpady z takich elektrowni....(??????) i to ze prad z takich elektrowni bedzie drozszy (???????...) i to ze...w Niemczech np. ludzie strajkujac domagaja sie od politykow zamykania elektrowni jadrowych.....dbajac o swoje bezpieczenstwo....  rozwiń
  • Olo, 2010-04-27 12:33:03

    Mieszkańcy Pomorza Zachodniego zawsze byli za nowoczesnością i nie bali się nowości i nowych technologii. Co innego południe kraju - np.: Małopolanie czy mieszkańcy Podkarpackiego dla których elektrownia atomowa to zło piekielne! i wymysł szatana! Dlatego w ogólnopolskich statystykach tyle jeszcze... ludzi prezentuje swą głupotę i zacofanie będąc przeciwnymi elektrowniom atomowym.  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: