PARTNER PORTALU
  • BGK

Drugi miejski cmentarz za dwa lata

  • AW/nowytarg.pl    25 października 2011 - 16:12

W ciągu dwóch lat na skarpie przy Białym Dunajcu w Nowym Targu powstanie cmentarz. Jest już koncepcja nowej nekropolii.




Docelowo ma on mieć 16 ha powierzchni, choć pierwszy etap planowany jest na 4,5 ha. Dla porównania: użytkowany od dwustu lat miejski cmentarz w Nowym Targu ma około 8 ha.

Cmentarz będzie usytuowany między ul. Lotników, a brzegiem skarpy. Główne wejście będzie od strony północnej, gdzie zostanie wybudowana nowa droga prowadząca od ul. Lotników. Między nową drogą, a Aleją Tysiąclecia miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje tereny pod usługi, także te związane z obsługą cmentarza. Nowa droga będzie także północną granicą cmentarza, na którym w pierwszym etapie przewidziany jest dom przedpogrzebowy z salą pożegnań (w północno-wschodnim narożniku całego placu) oraz niewielki park z alejkami łączącymi się z częścią grzebalną cmentarza.

- W przyszłym roku chcemy zgromadzić całą potrzebną dokumentację łącznie z projektem i pozwoleniem na budowę – mówi Wojciech Watycha, zastępca naczelnika wydziału gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego Urzędu Miasta. Pierwszy etap będzie kosztował według wstępnych ocen opartych na analogicznych obiektach w innych miastach, około 12 mln zł brutto.

Czasu jest niewiele, ponieważ na obecnie jedynym w mieście cmentarzu przy kościele św. Anny pozostało miejsca na co najwyżej dwa lata. Przepisy dotyczące budowy nowych cmentarzy przewidują możliwość ich użytkowania dopiero po ogrodzeniu i odwodnieniu terenu.
W drugim etapie na cmentarzu, w centralnej jego części ma powstać kaplica cmentarna. Do czasu jej wybudowania funkcje kaplicy będzie sprawował dom przedpogrzebowy.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.