PARTNER PORTALU
  • BGK

Drugi przetarg na bydgoską spalarnię

  • PAP    24 maja 2012 - 20:00
Drugi przetarg na bydgoską spalarnię

Drugi przetarg na wykonawcę spalarni odpadów dla Bydgoszczy i Torunia ogłosiła w czwartek komunalna spółka ProNatura z Bydgoszczy. Obiekt ma być gotowy do końca 2015 r.
Jak poinformował w czwartek Marcin Janczylik, rzecznik prasowy ProNatury, zainteresowani kontraktem mają 45 dni na składanie ofert. Wyłoniony w przetargu wykonawca odpowiedzialny będzie za projekt i budowę zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych, kompostowni na odpady biodegradowalne w Bydgoszczy oraz stacji przeładunkowej w Toruniu.

Ogłoszenie drugiego przetargu było konieczne po unieważnieniu - 16 maja - poprzedniego postępowania. Powodem decyzji było unieważnienie kolejnych rozstrzygnięć przez Krajową Izbę Odwoławczą, która z powodu uchybień nakazała odrzucenie najtańszych ofert, a w konsekwencji wzrost kosztów inwestycji ponad możliwości inwestora.

"Z orzeczeń KIO wynika, że błędy w unieważnionym postępowaniu zawierały złożone oferty, w treść których zamawiający nie może ingerować. Liczymy, że w ramach nowej procedury błędy te zostaną wyeliminowane przez potencjalnych wykonawców" - dodał Janczylik.

Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie odpowiedzialny za: projekt, uzyskanie stosownych zezwoleń na rozpoczęcie prac budowlanych i samą budowę.

Rocznie spalarnia utylizować ma około 180 tys. ton odpadów z Bydgoszczy, Torunia oraz z 16 gmin powiatów bydgoskiego i toruńskiego, rozwiązując nie tylko problem składowania śmieci, ale również dostarczając "zielonej energii".

Zgodnie z założeniami technicznymi, podczas utylizacji powstanie prąd, który w pełni powinien pokryć potrzeby inwestorów z Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, a także powstanie ciepło, które w ponad 90 proc. pokryje zapotrzebowanie Bydgoszczy poza okresem grzewczym.

Budowa spalarni ma być jedną z największych inwestycji w regionie kujawsko-pomorskim. Będzie realizowana z wykorzystaniem funduszy unijnych (dofinansowanie wyniesie 340 mln zł). Zakład ma powstać na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Dzięki inwestycji dwa największe miasta regionu kujawsko-pomorskiego oraz sąsiadujące z nimi gminy mają zyskać wspólny system gospodarki odpadami, zgodny z wymogami UE.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • T. Garlicki odpady@wp.pl, 2012-05-25 12:21:43

    By spalać trzeba odpady poddać selekcji, frakcje wydzielone maja zastosowanie jako surowiec w przemyśle, biohumus ma zastosowanie w rolnictwie. Należy wdrożyć innowacyjną technologie selekcji mieszanego strumienia z wydzieleniem wszystkich frakcji bez konieczności składowania, wiec po co spalać w...szystko i mieć kłopoty z odpadami spalarni? Jak to zrobić podpowiem i nie ma co się wstydzić pytań.  rozwiń