PARTNER PORTALU
 • BGK

Duża nowelizacja ustawy śmieciowej? "Plan zaczyna się walić"

 • Piotr Toborek    16 maja 2014 - 09:07
Duża nowelizacja ustawy śmieciowej? "Plan zaczyna się walić"

Wygląda na to, że zasadniczych zmian w reformie ustawy śmieciowej nie uda się przeprowadzić do końca obecnej kadencji Sejmu - przyznaje wiceminister Janusz Ostapiuk.
Drobne zmiany w ustawie śmieciowej zostaną wyeliminowane w niedługim czasie po przyjęciu nowelizacji przygotowywanej przez grupę posłów PO. Tych zasadniczych problemów może nie udać się rozwiązać tak szybko jak planowano. Jest obawa, że nie dojdzie do tego w tej kadencji.

– Nowelizacja PO wychwytuje niemal wszystkie drobne problemy, które utrudniają nam życie na co dzień, ale które łatwo da się poprawić. Ale przy pracy zespołu prof. Andrzeja Kraszewskiego wyszły sprawy poważniejsze – mówi wiceminister środowiska Janusz Ostapiuk.

– Mamy też inne problemy, Komisja Europejska w ostatnich dniach, finalizując umowę partnerstwa, mówi: nie zatwierdzamy części odpadowej, musicie zrobić korektę wojewódzkich planów gospodarowania odpadami, zrobić do nich załączniki inwestycyjne i pokazać, jakimi działaniami inwestycyjnymi chcecie dojść do parametrów - dodaje.

KE zagroziła, że nie będzie aprobowała żadnych projektów, dopóki te dwa dokumenty nie będą zrobione.

– Błagam KE, żeby zgodziła się zrobić załączniki na podstawie obecnych planów. Dopiero potem marszałkowie by je poprawiali – mówi minister.

Dlaczego tak? Bo plany gospodarowania odpadami wymagają dłuższej drogi prawnej, potrzebne są przede wszystkim kilkumiesięczne konsultacje.

– Jak nie zdążymy, to nie będziemy mogli startować po nowe fundusze unijne w gospodarce odpadami – ostrzega Ostapiuk.

– Dochodzą jeszcze inne sprawy, bo KE zmieniła choćby dokument o przetargach w gospodarce odpadami, co też wymaga innego podejścia. Wszystko składa się na to, że nasz plan nowelizacji w dwóch etapach (pierwszy – poprawa drobnych błędów i drugi – nowelizacja systemowa, ale jeszcze w tej kadencji) zaczyna nam się trochę walić – przyznaje Ostapiuk.

Minister przyznaje, że w tej sytuacji jest możliwie inne rozwiązanie: przedłużenie pracy grupy posłów i włożenie do ich nowelizacji kilku zmian systemowych

– Bo kto wie, czy znajdziemy czas na to, żeby w tej kadencji zrobić całą nowelizację – dodaje minister.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (15)

 • ego, 2014-06-04 22:38:13

  Nieudolność !
 • Kondor, 2014-05-18 18:59:41

  Do Cyrulik Warszawski: Precyzyjniej nie odpowiem. Proszę jeszcze zapoznać się z senackim projektem zmiany ustawy o odpadach ( pod adresem : senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k8/dokumenty/druki/600/615.pdf ) Zwłaszcza uzasadnienie projektu niesie z sobą istotę problemu.
 • Cyrulik Warszawski, 2014-05-18 16:42:25

  Do Kondor: Wywody stają się dla mnie coraz mniej czytelne, zamiast odpowiedzi co "poeci" mieli na myśli w art. 3a ust.1 pkt 1 - wszystko się rozjeżdża i nie wykazuje spójnośći. Nie wykazuję żadnego "krytycyzmu" - po prostu sądziłem, że od znawcy ustawy dowiem się na czym polega p...rzetarg z art. 3a ust. pkt 1 - dlatego jednak muszę skierować krytykę... Jeśli trzy lata od uchwalenia tej ustawy nie wie się o co w niej chodzi albo udaje, że nie wie - to niech się ten ktoś nie ma za znawcę... Mimo tej gorzkiej konstatacji również pozdrawiam - bo dużo zdrowia będzie nam potrzebne gdy jak to zapowiada minister wszystko się wali pod naporem Komisji Europejskiej... Fikcja znawców ustawy właśnie się zawaliła...  rozwiń