PARTNER PORTALU
 • BGK

Duża spalarnia na Śląsku nie ma racji bytu. Będzie osiem małych?

 • Agnieszka Widera-Ciochoń    4 grudnia 2017 - 12:00
Duża spalarnia na Śląsku nie ma racji bytu. Będzie osiem małych?
Wobec zaostrzonych norm związanych z recyklingiem duże spalarnie tracą rację bytu (fot.shutterstock)

Temat budowy spalarni śmieci w woj. śląskim znany jest od lat, ale do tej pory nie udało się go zrealizować. – Myślę, że to zadanie powinno spocząć na metropolii – mówi Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
• Plan gospodarki odpadami dla województwa śląskiego na lata 2016-2022 zawiera osiem instalacji do termicznego przekształcania odpadów.

• Do tej pory nikomu z rządzących nie udało się przeforsować projektu dużej spalarni w regionie z powodu protestów mieszkańców.

• Inwestycja do przeprowadzenia byłaby w tej chwili trudniejsza niż kiedykolwiek.

 

Na terenie województwa śląskiego nie ma żadnej instalacji, w której spalane są odpady komunalne.

- Gospodarka odpadowa to ważna kwestia, która musimy rozwiązać w regionie. Jeszcze stosunkowo niedawno mówiło się o budowie dużej spalarni, czym zajmował się protoplasta dzisiejszej metropolii, czyli Górnośląski Związek Metropolitalny. Jemu tego się nie udało zrobić, więc myślę, że to zadanie powinno spocząć na metropolii – mówi w rozmowie z Portalsamorzadowy.pl Andrzej Pilot, prezes WFOŚIGW w Katowicach.

Na temat tego, czy wracać do tematu budowy spalarni w regionie, ambiwalentne przekonania ma pochodzący woj. śląskiego poseł PiS Czesław Sobierajski.

- W europejskich miastach funkcjonują spalarnie odpadów i nikt nie widzi w tym problemu, bo problemem nie jest sama spalarnia ale zastosowane w niej technologie. U nas wciąż pokutuje przekonanie, że spalarnia musi śmierdzieć i dymić. Przykład nowoczesnych koksowni pokazuje, że wokół może być zielono i można przejść w białej koszuli nie martwiąc się, że zaraz się ubrudzi – twierdzi poseł.

Z drugiej strony przypomina, że od planu budowy dużej spalarni dla subregionu w Rudzie Śląskiej odstąpiono po protestach mieszkańców.

- To temat społecznie drażliwy. Jeśli mieszkańców się nie przekona, że spalarnia, nawet nie tyle, że jest potrzebna, tylko że nie jest uciążliwa, to niczego się nie osiągnie – dodaje Sobierajski, wątpiąc by temat udało się kiedykolwiek w regionie zrealizować.

- Technologie są dostępne, ale wobec ilości sprzeciwów byłoby to bardzo trudne do przeprowadzenia. Skoro przez tyle lat się nie udało, wątpię, by udało się to teraz. W woj. śląskim minusem jest wielkie zagęszczenie ludności w miastach i tak naprawdę odsuwając inwestycję od jednej społeczności, przybliżamy ją do innej i zawsze ktoś będzie przeciwny – podsumowowuje poseł.

W planie inwestycyjnym stanowiącym załącznik do Planu gospodarki odpadami dla województwa śląskiego na lata 2016-2022 ujęto osiem instalacji do termicznego przekształcania odpadów (Częstochowa, Chorzów, Gliwice, Katowice, Ruda Śląska – 2 instalacje, Zabrze i Jastrzębie-Zdrój).

Jak podaje urząd marszałkowski, w żadnej z nich nie będą termicznie przekształcane odpady komunalne. W instalacjach tych przewiduje się jednak wykorzystywać energetycznie pozostałości z przetwarzania odpadów nienadające się do recyklingu (kod odpadu 19 12 12) oraz paliwa alternatywne (kod odpadu 19 12 10), które mogą być przygotowywane także z odpadów komunalnych. W jednej z instalacji zlokalizowanych w Rudzie Śląskiej planuje się dodatkowo przetwarzać osady ściekowe.×
KOMENTARZE (12)

 • cehape, 2018-01-03 08:42:39

  To bzdura - 8 małych to: - większe koszty budowy - wyższe koszty zarządzania i operacyjne - większy teren zabudowy i lokalizacje blisko centr miast Jedna większa to niskie jednostkowe koszty budowy, przemysłowe wydaje systemy oczyszczania spalin, jeden zarząd, lokalizacja w terenie niezurbani...zowanym. Tak robią najlepsi a więc dlaczego nie my?!  rozwiń
 • ecipeci drogie dzieci, 2017-12-16 14:14:38

  8 spalarni to 8 razy więcej dyrektorów prezesów i kierowników i rad nadzorczych
 • Andrzej, 2017-12-05 14:57:36

  Do ed: To niech zbudują spalarnię koło twojego domu