PARTNER PORTALU
  • BGK

Duża spalarnia to nie jest dobry pomysł?

  • wnp.pl (Dariusz Ciepiela)    4 lipca 2011 - 11:40
Duża spalarnia to nie jest dobry pomysł?

W Aglomeracji Górnośląskiej zamiast budować jedną dużą spalarnię odpadów komunalnych, lepiej wybudować dwie mniejsze - ocenia Bernard Błaszczyk, wiceminister środowiska.
Od kilku lat mówiło się, że w Aglomeracji Górnośląskiej powinna powstać jedna, duża spalarnia odpadów komunalnych. Górnośląski Związek Metropolitalny (GZM) chciał budować Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Rudzie Śląskiej. Inwestycja miała kosztować ok. 1,5 mld zł., z czego 600 mln miało pochodzić w z funduszy unijnych. Instalacja miała rocznie spalać do 500 tys. ton opadów. Wiosną br. okazało się, że spalarnia odpadów w Rudzie Śląskiej nie powstanie.

Czytaj też: Jednak spalarnie odpadów na Śląsku?

Obecnie GZM pracuje nad nową koncepcją budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów. Decyzja o formule prawnej i organizacyjnej, w jakiej budowana będzie spalarnia odpadów, zapadnie prawdopodobnie jesienią br. GZM rozważa, czy ma to być system koncesyjny, gdzie instalację zaprojektuje, wybuduje i będzie eksploatować wyłoniony w przetargu koncesjonariusz, czy też Zakład zostanie wybudowany w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne.

Budowę dużej spalarni odpadów dla Aglomeracji Górnośląskiej krytykuje Bernard Błaszczyk, wiceminister środowiska.

- Budowa tak dużej spalarni to przykład gigantomanii i przewymiarowania. Zamiast budować dużą spalarnię odpadów komunalnych, lepiej wybudować dwie instalacje dla dwóch części Aglomeracji Górnośląskiej, które byłyby podobnej skali, co Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie - mówi Bernard Błaszczyk.

Jak dodaje minister Błaszczyk, jedna z nowych spalarni mogłaby powstać np. w Sosnowcu lub Dąbrowie Górniczej a druga w Rudzie Śląskiej. Koszt takiego jednego zakładu miałby się wahać w okolicach 600-700 mln zł. Dla porównania, spalarnia w Nowej Hucie, którą planuje wybudować Krakowski Holding Komunalny, ma kosztować 645 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to 60 proc. Planowana moc przerobowa zakładu to 220 tys. ton odpadów rocznie. Trwa obecnie przetarg na wybór wykonawcy.

Czytaj też: Spalarnie odpadów ruszyły z miejsca

Spalarnia mająca powstać na Śląsku będzie ponad dwa razy droższa od innych tego typu obiektów w innych częściach Polski - instalacja w Poznaniu ma kosztować ok. 700 mln zł., w Krakowie 645 mln zł., a koszt innych będzie jeszcze mniejszy.

Barnard Błaszczyk zwraca uwagę, że spora część odpadów komunalnych może być również spalana w cementowniach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • autoidea, 2011-07-04 17:43:28

    ZADNA spalarnia nie jest wystarczajaco mala
  • biocrudepolska, 2011-07-04 15:39:11

    Dwie spalarnie na slasku Dlaczego dwie spalarnie a nie odwrotnie - dwie instalacje biologicznego przetwarzania odpadow i jedna spalarnia - rowaiazanie i bardziej ekonomiczne i ekologiczne jak i sensowne bo: - odpadow biodegradowalnych jest 38 % w strumieniu a innych nadajacych sie np. do termiczn...ego przetworzenia 28 % - a dodatkowo sa Firmy jak Biocrude Technology z kanady ktore za wlasne pieniadze wybuduja, i beda przez nastepne 30 - ci lat operowac Instalacje, czym zdejma z glowy samorzadow powazny "temat" - no ale trzeba uslyszec i przeczytac informacje - na co niestety samorzadowcy nie bardzo maj chyba czas ...... Jesli zas taki sie znajdzie proponuje kontakt z: tadejurkiewicz@hotmail.com 32 209 44 56  rozwiń