PARTNER PORTALU
  • BGK

Duże złoża gazu odkryto w zachodniopomorskim

  • pt    23 lutego 2016 - 08:07
Duże złoża gazu odkryto w zachodniopomorskim
Odwiert Dargosław-1 (fot.Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo)

• Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowała o znaczących złożach gazu odkrytych w zachodniopomorskim.
• Ma pozwolić na utrzymanie stabilnych dostaw gazu dla rejonu Koszalina i Kołobrzegu.
• Swojego zadowolenia nie kryje marszałek Olgierd Geblewicz.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo potwierdziło odwiertem Dargosław-1 odkrycie złoża gazu ziemnego w miejscowości Siemidarżno w powiecie gryfickim w woj. zachodniopomorskim

Odkryte zasoby złoża szacuje się na 0,5 do 1 mld m3, a prawdopodobny roczny przypływ to ok. 25 mln m3. Dokładniejsze dane na temat zasobów oraz wydajności z otworu Dargosław-1 będą znane po zakończeniu wszystkich badań i analiz.

Odwiert Dargosław-1, wykonywany w ramach koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego Trzebiatów, zlokalizowany jest w miejscowości Siemidarżno, gmina Trzebiatów, w powiecie gryfickim. Odwiert osiągnął głębokość 2878 metrów. Prace wiertnicze prowadziła firma Exalo Driling SA.

Z odkrycia cieszy się marszałek Olgierd Geblewicz, który napisał na swoim koncie na twitterze "Pomorze Zachodnie uniezależnia Polskę".

Okryte odwiertem Dargosław-1 nowe złoże gazu ziemnego pozwoli na utrzymanie stabilnych dostaw gazu dla rejonu KoszalinaKołobrzegu. Rejon ten zasilany jest w gaz ziemny właśnie z okolicznych złóż.

Odkrycie złoża pozwala z optymizmem myśleć o zwiększeniu wydobycia na obszarze Pomorza Środkowego. W tym celu spółka planuje wykonanie nowych badań sejsmicznych 3D.

Prace poszukiwawcze w tej części Polski prowadzone są od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. W latach siedemdziesiątych, w sąsiedztwie omawianego otworu, odkryto złoża gazu ziemnego: Gorzysław N, Gorzysław S oraz Trzebusz, a także złoża ropy naftowej (Gorzysław, Petrykozy). Złoża te występują w bardzo skomplikowanej strefie geologicznej w skałach karbonu i permu.

Na dalsze poszukiwania węglowodorów w tej strefie pozwoliły dopiero niedawno wykonane najnowszymi metodami badania sejsmiczne 3D, które dały możliwość na zaprojektowanie nowego otworu Dargosław-1.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.