PARTNER PORTALU
  • BGK

Dwa ministerstwa pracują nad ustawą korytarzową

  • wnp.pl    23 lutego 2014 - 09:40
Dwa ministerstwa pracują nad ustawą korytarzową

Ministerstwo Gospodarki (MG) dementuje informacje, jakoby prace nad ustawą o korytarzach przesyłowych trafiły do wyłącznej gestii Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju (MIiR). Resort gospodarki wyjaśnia, że prace nad ustawą prowadzą równolegle oba ministerstwa.
Resort gospodarki zwraca uwagę, że to Minister Gospodarki wystąpił z inicjatywą przygotowania ustawy korytarzowej ze względu na potrzebę uporządkowania spraw infrastruktury mającej wpływ na rozwój gospodarczy.

W trakcie prac nad ustawą największe problemy ujawniły się w obszarach związanych z planowaniem przestrzennym i gospodarką nieruchomościami, a także kolizjami z inwestycjami w zakresie infrastruktury kolejowej, drogowej czy telekomunikacyjnej.

Od listopada 2013 r. resortem skupiającym sprawy infrastruktury i finansowania inwestycji infrastrukturalnych ze środków UE jest Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

-Dlatego również w opinii Ministra Gospodarki, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju będzie właściwym resortem do uzgodnienia kolizji między poszczególnymi rodzajami infrastruktur, kwestii dostępu do nieruchomości czy odszkodowań. Ministerstwo Gospodarki będzie nadal uczestniczyło w pracach nad ustawą korytarzową - informuje MG w komunikacie.


Głównym celem ustawy o korytarzach przesyłowych jest stworzenie odpowiednich i stabilnych warunków dla realizacji celu publicznego w postaci budowania, utrzymania oraz modernizowania infrastruktury technicznej niezbędnej do zapewnienia nieprzerwanego dostarczania energii elektrycznej, gazów w tym dwutlenku węgla, ciepła, ropy naftowej i produktów naftowych, wody, a także odbioru ścieków.

Ustawa ma w sposób kompleksowy rozwiązać skomplikowaną materię realizacji inwestycji w rozbudowę ww. infrastruktury, m.in. ma unormować zasady wyodrębniania gruntów, na których będą lub są już zlokalizowane urządzenia liniowe mające znaczenie z uwagi na realizację celu publicznego, poprzez tworzenie specjalnych pasów gruntów zwanych korytarzami przesyłowymi.

Ustawa ma również uregulować i uprościć zasady umieszczania urządzeń liniowych celu publicznego a także określić systemowe uregulowania dotyczące opłat za służebność przesyłu dla właścicieli nieruchomości gruntowych.


Dzięki ustawie przedsiębiorstwa energetyczne mają szybciej i sprawniej pozyskiwać prawa do gruntów, na których zamierzają zlokalizować urządzenia służące między innymi do przesyłu lub dystrybucji energii, jak również gruntów dla istniejących już w chwili obecnej urządzeń.

Pozwoli także na sprawne i planowe przeprowadzanie konserwacji oraz modernizacji należących do nich urządzeń. Wpłynie na ograniczenie liczby awarii sieci energetycznych oraz w konsekwencji na poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Prace nad ustawą trwają już kilka lat. Z niecierpliwością czekają na jej zakończenie samorządy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.