PARTNER PORTALU
 • BGK

Dwa nowe miasta na trasie Pendolino

 • MIW    4 marca 2016 - 10:42
Dwa nowe miasta na trasie Pendolino
Pociągi Pendolino jeżdżą w Polsce od niespełna półtora roku. (Fot. : www.pasazer.utk.gov.pl).

• Szybkie pociągi dojeżdżać będą teraz do Jeleniej Góry i Kołobrzegu.
• Nowy tabor wyraźnie skróci czas dotarcia do tych miejscowości.
• Zgodę na rozszerzenie siatki połączeń Pendolino musiała dać UE.
Od 29 kwietnia pociągi Pendolino będą dojeżdżać do Jeleniej Góry i Kołobrzegu. Do pierwszego z tych miast skład pojedzie z Warszawy przez Wrocław i Wałbrzych, do drugiego natomiast z Krakowa przez Warszawę, Trójmiasto, Lębork, Słupsk i Koszalin.

Jak informuje PKP Intercity wprowadzenie na nowe trasy pociągów Pendolino znacznie poprawi nie tylko komfort podróży, ale zapewni bezkonkurencyjne czasy przejazdu. Podróż ze stolicy do Jeleniej Góry zajmie 5 godziny i 33 minuty, czyli o blisko trzy i pół godziny krócej niż obecnie. Natomiast z Krakowa i Warszawy do Kołobrzegu, pociąg pojedzie odpowiednio 8 godzin i 27 minut (dziś ponad 11godzin) oraz 5 godzin i 53 minuty (dziś blisko 8 godzin).

Uzupełnienie siatki połączeń Express InterCity Premium (Pendolino) o kolejne miejscowości wymagało od przewoźnika uzyskania zgody kilku instytucji europejskich. Jako że zakup pociągów był w części finansowany ze środków UE konieczne było wyrażenie zgody przez DG Comp (Dyrekcję Generalną ds. Konkurencji) oraz DG Regio (Dyrekcję Generalną ds. Polityki Regionalnej). Przewoźnik uzyskał pozytywną decyzję DG Comp w grudniu 2015r., natomiast Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej zaakceptowała wniosek z końcem lutego.

Przypomnijmy, że składy Pendolino zaczęły kursować w Polsce w grudniu 2014. Początkowo obsługiwały trasy między Wrocławiem, Katowicami, Krakowem, Warszawą i Gdańskiem. Później liczba miejscowości, do których zaczęły docierać te składy stopniowo wzrastała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Poznańczyk, 2016-03-17 20:19:21

  Pendolino-Poznań-Warszawa-Berlin !! Czy ktokolwiek z rozgarnietych ludzi może odpowiedzieć dlaczego Pendolino omija od początku trasę do Poznania. Pendolino z Warszawy do Poznania i dalej do Berlina i na zachód Europy powinien być priorytetem w komunikacji. Słyszymy o uruchomieniu nowych tras do ...Słupska,Kołobrzegu,Koszalina i t.d. a Poznań gdzie?? Jakie są merytoryczne i racjonalne powody takich decyzji??  rozwiń
 • Julek, 2016-03-17 17:59:11

  Do leda: Rzeczywiście jechałaś i tak to widzisz? Skorzystałem pierwszy raz kilka dni temu i nic z tego, co mówisz nie zauważyłem
 • leda, 2016-03-17 16:43:58

  a kto wytrzyma 7-8 godzin w tym niewygodnym, ciasnym i głośnym pendolino? to jest pociąg na 1-2-godzinną podróż!